KNMI waarschuwt de waterschappen voor gevaarlijk weer
Het KNMI heeft als taak om het algemeen weerbericht beschikbaar te stellen. Daartoe behoren onder meer waarschuwingen voor extreme weersomstandigheden en berichten bij calamiteiten waarbij het weer een belangrijke rol speelt. In het project ‘Gevaarlijk weer voor het waterbeheer’ hebben het KNMI en vijf pilotwaterschappen gezamenlijk onderzocht op welke wijze de meteorologische informatie en kennis die het KNMI heeft bij dreigende waterstaatkundige calamiteiten aan de waterschappen beschikbaar kunnen worden gesteld. De waterschappen hebben die kennis en informatie nodig om in geval van dreiging van wateroverlast door grote neerslaghoeveelheden adequaat op te treden en zodoende (dreigende) waterstaatkundige calamiteiten af te wenden, dan wel de gevolgen van wateroverlast door neerslag te beperken.

Automatisch bewakingssysteem, informatie en advies
Resultaat van dit gezamenlijke onderzoek is:
  • Een set meteorologische risicoprofielen van de deelnemende waterschappen. In de computers van het KNMI is voor de deelnemende waterschappen ingevoerd welke neerslaghoeveelheden binnen een bepaalde periode in een bepaald gebied voor problemen kunnen zorgen.
  • Een automatisch bewakingssysteem dat per waterschap aan de hand van een voor dat waterschap ontwikkeld risicoprofiel de bewaking realiseert. Bestaat er een kans dat de ingevoerde neerslaghoeveelheden worden overschreden dan gaat er automatisch een bericht van het KNMI uit naar het betreffende waterschap.
  • Een set werkafspraken waarin wordt vastgelegd hoe te handelen bij gedetecteerd gevaar voor ernstige wateroverlast of bedreigende situaties. Het waterschap kan op dat moment vanaf het extranet van het KNMI de benodigde meteorologische informatie halen en voor advies contact zoeken met de dienstdoende meteoroloog.

Voor alle waterschappen beschikbaar
Na een succesvol verloop van de pilot-fase is het door het KNMI beschikbaar gestelde weerwaarschuwingssysteem voor alle waterschappen beschikbaar.

Meer informatie?
Wilt u meer informatie over het waarschuwingssysteem ‘Gevaarlijk weer voor het waterbeheer’ dan kunt u contact opnemen met de afdeling relatiebeheer van het KNMI (overheid@knmi.nl).