OMI metingen luchtvervuiling door stikstofdioxide nu dagelijks online

Dinsdag, 18 oktober 2005.

Iedere belangstellende kan vanaf vandaag de actuele metingen van de luchtvervuiling op deze en de TEMIS web site volgen. De metingen van het vorig jaar gelanceerde satelliet meetinstrument OMI (Ozone Monitoring Instrument) zijn nu on-line beschikbaar.

De ontwikkelingen van OMI volgen elkaar sinds de lancering vorig jaar in rap temp op. OMI meet naast ozon ook iedere dag de luchtvervuiling, waarbij het mogelijk is de uitstoot van de verschillende steden te onderscheiden. Dit voorjaar werden de eerste ozon resultaten zichtbaar, nu zijn de meetresultaten van luchtvervuiling door troposferische stikstofdioxide (NO2) dagelijks en binnen enkele uren na de meting op internet te zien. Duidelijk zichtbaar is daarbij de bijdrage van stikstofdioxide aan de luchtvervuiling in de troposfeer, dit is de onderste laag van de atmosfeer waarin wij leven. De zes plaatjes hieronder laten de troposferische stikstofdioxide verdeling boven Europa zien rond het afgelopen weekeinde. Duidelijk is te zien dat zondag de schoonste dag is. De metingen geven de situatie weer rond 14:00 uur (Nederlandse tijd).

Klik op een figuur voor een uitvergroting en uitgebreide legenda van de kleuren.

Korte legenda kleuren
Blauw: lage concentratie stikstofdioxide,
Grijs: geen metingen omdat wolken "in de weg" zaten,
Rood: veel hogere concentratie stikstofdioxide.
95 kb - Troposferische NO2 boven Europa op 13 oktober 2005
Trop. NO2 op donderdag 13 oktober 2005
101 kb - Troposferische NO2 boven Europa op 14 oktober 2005
Trop. NO2 op vrijdag 14 oktober 2005

114 kb - Troposferische NO2 boven Europa op 15 oktober 2005
Trop. NO2 op zaterdag 15 oktober 2005
103 kb - Troposferische NO2 boven Europa op 16 oktober 2005
Trop. NO2 op zondag 16 oktober 2005

84 kb - Troposferische NO2 boven Europa op 17 oktober 2005
Trop. NO2 op maandag 17 oktober 2005
103 kb - Troposferische NO2 boven Europa op 18 oktober 2005
Trop. NO2 op dinsdag 18 oktober 2005

Luchtkwaliteit

Voor het begrijpen van het ontstaan en de verspreiding van luchtverontreiniging vullen de luchtkwaliteitsmetingen van OMI de grondmetingen van het Landelijk Meetnet Luchtkwaliteit, beheerd door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM), goed aan. Er wordt momenteel door KNMI en RIVM gewerkt aan een verbetering van de huidige luchtkwaliteitsverwachting van het RIVM waarbij modellen, satelliet- èn grondmetingen worden gecombineerd. Door de wereldwijde bedekking van OMI zullen veel landen in de wereld gebruik gaan maken van de OMI metingen aan de luchtkwaliteit, ozon en UV.

Zie ook de pagina met "Veel gestelde vragen (FAQ)" over de OMI NO2 metingen.

info  Disclaimer


© OMI -- Deze pagina is voor het laatst aangepast op: Friday, 01-Apr-2011 01:15:56 UTC. --