illustratie hitte
©KNMI

Tijd Dit liveblog is gesloten

Liveblog hitte en onweersbuien vanaf 18 juni 2026

17 juni 2026
Laatste update: 11:00, 23 juni

Vanaf donderdag 18 juni tot waarschijnlijk dinsdag 23 juni is het in het hele land warm. Met vrijdag temperaturen die kunnen oplopen tot 35 graden. In een groot deel van het land verwachten we vrijdag en zaterdag hittekracht 8, in het zuidoosten zelfs 9. Donderdag- en vrijdagavond is er ook kans op zware onweersbuien. Ook de nachten zijn warm.

KNMI-app

Meldingen ontvangen voor onze waarschuwingen?

11:00, 23 juni

Samenvatting code oranje voor onweersbuien

Lees in deze samenvattingen meer over de weersituatie, de waargenomen metingen en de impact.

23:39, 21 juni

Liveblog gesloten

Met het beëindigden van code oranje in het zuiden van het land sluiten we dit liveblog.  Het blijft zonnig, droog en vanaf woensdag uitzonderlijk warm, met in de zuidoostelijke helft temperaturen tussen de 34 en 38°C. Zaterdag neemt de kans op een onweersbui toe en koelt het in het westen wat af. Ook zondag is er kans op een bui en lijkt het overal minder warm te worden.

Bekijk de uitgebreide weersverwachting of download de KNMI-app voor het weer op jouw locatie.

14:00, 21 juni

Waarom voelt het zo benauwd?

Het voelt al dagen benauwd aan. Dat komt door de combinatie van de hoge temperatuur en de hoge luchtvochtigheid. Vanuit Frankrijk wordt namelijk steeds warmere en vochtigere lucht aangevoerd naar Nederland. 

Meestal beschrijven we luchtvochtigheid als relatieve vochtigheid, uitgedrukt in procenten. Bij 100 procent is de lucht verzadigd. Dat betekent dat er geen extra waterdamp meer bij kan. Hoeveel waterdamp er op dat moment precies in de lucht zit, is afhankelijk van de temperatuur. Hoe warmer de lucht, hoe meer waterdamp er in lucht kan zitten. Bij weinig wind hoopt vocht zich bovendien op vlakbij de grond. 

Te vochtige lucht kan onprettig aanvoelen. Dit heeft te maken met de manier waarop het lichaam de temperatuur regelt. Bij warm weer koelt je lichaam af door verdamping van zweet. Als het vochtig is, verdampt zweet minder goed. Het lichaam blijft daardoor warm, wat benauwd of drukkend aanvoelt. 

Verwachte relatieve vochtigheid in Nederland vrijdag 21 juni volgens het ECMWF-weermodel (0.8 = 80%)

10:37, 21 juni

Vandaag hoge hittekracht en zeer sterke zonkracht verwacht

De combinatie van hoge temperaturen en luchtvochtigheid zorgt voor een onaangename, benauwde hitte. Ouderen en mensen met een kwetsbare gezondheid kunnen hierdoor gezondheidsklachten krijgen. Echter, bij zware lichamelijke activiteit kan iedereen klachten krijgen, zoals uitdroging en oververhitting. De hittekracht komt komende dagen 's middags uit op 7 tot 9. 

Deze nieuwe index hittekracht staat in de KNMI-app. Hittekracht combineert vier elementen in één getal: temperatuur, luchtvochtigheid, wind en zonnestraling. Het is een getal van 0 tot 10, net als bij zonkracht en windkracht. Iedereen reageert anders op hitte. Of je last krijgt van een bepaalde hittekracht hangt niet alleen af van het weer maar ook van jezelf. 

In de KNMI-app zie je voor jouw locatie de maximale hittekracht en de hittekracht per uur voor vandaag en morgen. Dat laatste is handig om je dag te plannen. Verder dan 2 dagen vooruit is de hittekracht niet betrouwbaar genoeg omdat het uit meerdere elementen bestaat. 

Ook is er een zeer sterke zonkracht verwacht vandaag. Bij zonkracht 7 is er een zeer groot risico op huidschade door de zon. Blijf uit de zon, draag bedekkende kleding en gebruik zonnebrandcrème, ook bij lichte bewolking. 

Het KNMI geeft dagelijks een zonkrachtverwachting in de app en de Zonkrachtwijzer van het RIVM laat de actuele en de verwachte maximale zonkracht zien. 

Zonkracht en hittekracht in de KNMI-app

09:25, 21 juni

Code geel voor aanhoudende hitte

De komende dagen blijft het (zeer) warm, op het noord(west)en van het land na. Het kan zeer warm worden met maximumtemperaturen tussen 27 en 32 graden, met de hoogste waarden in het zuiden. Code geel staat uit voor aanhoudende hitte.

De combinatie van hoge temperaturen en luchtvochtigheid zorgt voor een onaangename, benauwde hitte. 

 

Waarschuwingen in Nederland voor zondag

00:16, 21 juni

Code oranje in Limburg voor zwaar onweer

Er trekt een zware buienlijn over Limburg heen. Met kans op zwaar onweer, met grote hagel en zware windstoten. Hagel, veel regen in korte tijd en (zware) windstoten kunnen plaatselijk overlast/schade geven. Daarvoor staat in Limbirg de komende uren code oranje uit.  

In het zuiden en zuidoosten komen vannacht onweersbuien voor, hiervoor geldt code geel.

12:24, 20 juni

Animatie onweer afgelopen nacht op neerslagradar

De neerslagradar van vrijdagavond 19 juni tot zaterdagochtend 20 juni, waarop de onweersbuien te zien zijn die vanuit het zuidwesten richting het noorden van het land trekken.

11:16, 20 juni

Uitzonderlijk veel bliksemontladingen

Er zijn tussen donderdag 18 juni om 2.00 uur en vrijdag 19 juni om 2.00 uur 188.307 bliksemontladingen geweest. Dat is uitzonderlijk veel.

Benieuwd hoeveel bliksemontladingen er zijn per dag? Bekijk het op de website

 

10:00, 20 juni

Nationaal Hitteplan nog steeds actief

Ook al zijn de temperaturen iets minder hoog dit weekend, het Nationale Hitteplan is nog steeds actief. Vanaf vandaag, zaterdag 20 juni, stopt de activering in de provincies Groningen en Friesland; in de rest van het land blijft het actief!

Niet omdat iedereen meteen last heeft van de warmte, maar omdat aanhoudende hitte risico’s kan geven voor mensen met een kwetsbare gezondheid.

Tips van RIVM om te weten wat jij kunt doen:

09:00, 20 juni

Meer zware buien door klimaatverandering

De opwarming van de atmosfeer gaat samen met een toename van waterdamp. Daardoor zien we een duidelijke trend naar grotere, intensere buien terug in de metingen. De nieuwe fijnmazige klimaatmodellen die voor de KNMI’23-klimaatscenario’s zijn gebruikt, bevestigen dit. Ze kunnen individuele zomerbuien veel beter berekenen dan de vorige generatie en laten zien dat het aantal lichte zomerbuien afneemt in de toekomst, terwijl het aantal zware buien met extreme neerslag juist toeneemt.

Lees meer over hoe de weersextremen veranderen in Nederland. 

01:30, 20 juni

Code oranje is beëindigd

Code oranje is beëindigd. Voor het hele land is nog wel code geel van kracht. Vannacht kunnen er plaatselijk nog enkele onweersbuien voorkomen. Er is plaatselijk kans op overlast en schade door zware windstoten, hagel en veel regen in korte tijd. In de loop van de nacht neemt de kans op onweersbuien weer af. Verder is het aanhoudend zeer warm.

22:14, 19 juni

Code oranje in het midden en noorden

Er trekken stevige onweersbuien over ons land van het zuidwesten naar het noorden van het lans. Deze gaan gepaard met onweer, veel regen in korte tijd, soms zware windstoten en (grote) hagel. Vooral het midden en noorden hebben daar de komende uren mee te maken. Daarvoor geldt code oranje. 

Code oranje in midden en noorden van het land

19:55, 19 juni

Code oranje in het zuiden, elders code geel

Vanavond kunnen plaatselijk forse onweersbuien ontstaan. Hiervoor geldt in het zuiden van het land code oranje, voor de rest van Nederland geldt code geel. Er is plaatselijk kans op overlast en schade door zware windstoten, grote hagel en veel regen in korte tijd. In de loop van de nacht neemt de kans op onweersbuien weer af.

 Houd de actuele waarschuwingen en verwachting in de gaten via de KNMI-app

Code oranje in het zuiden

19:00, 19 juni

Binnenkort: melding bij zware onweersbui op jouw locatie

In de zomer komen regelmatig onweersbuien voor, met kans op zware regen, windstoten, hagel en bliksem. Wij waarschuwen hiervoor per provincie, terwijl onweersbuien vaak in een veel kleiner gebied optreden. Zo veroorzaken dit soort zware zomerbuien meestal alleen plaatselijk overlast en schade. Vanaf half juli kun je via de KNMI-app een melding ontvangen als we zo'n zware onweersbui binnen 15 minuten op jouw locatie verwachten. Deze melding is een bèta-functionaliteit – een proef - in de KNMI-app. Dit betekent dat de functionaliteit nog in ontwikkeling is en fouten kan bevatten. Daarom horen we graag wat gebruikers van deze melding vinden en of de informatie nuttig en begrijpelijk is. Houd onze app in de gaten of blijf op de hoogte via onze nieuwsbrief.
 

Voorbeeld van een nieuwe melding die vanaf volgende maand beschikbaar is in de KNMI-app

17:00, 19 juni

Wanneer waarschuwt het KNMI voor onweersbuien?

Het KNMI kan waarschuwen voor onweersbuien aan de hand van meteorologische richtlijnen en impact. Bij alle waarschuwingen is de verwachte impact leidend. De mate waarin het weer een risico is, bepaalt of het KNMI code geel, oranje of rood uitgeeft.

Code oranje

Plaatselijke onweersbuien met plaatselijk één of meer van de volgende verschijnselen:

  • zware windstoten (vanaf 75 km per uur)
  • of plaatselijk veel neerslag (vanaf 50 mm in 1 uur)
  • of grote hagel (vanaf 2 cm)

Code geel

Georganiseerde onweersbuien met plaatselijk één of meer van de volgende verschijnselen: 

  • windstoten (vanaf 60 km per uur) 
  • of plaatselijk veel neerslag (vanaf 30 mm in 1 uur)
  • of hagel (tot 2 cm) 

Meer lezen: waarom waarschuwt het KNMI en wat betekenen de kleurcodes?

15:30, 19 juni

Wat kan ik verwachten en wat kan ik doen bij zware onweersbuien?

©KNMI

15:00, 19 juni

Start code oranje in Limburg

14:30, 19 juni

De combinatie van hitte en onweersbuien

Onweersbuien ontstaan in de zomer vaak na een lange, warme periode. Door de warmte stijgt lucht op. Hoe warmer de lucht is, hoe sterker deze stijgende beweging. Als de lucht vochtig genoeg is, condenseert de stijgende lucht hoog in de lucht, waar het kouder is. Bij een voldoende sterke stijgbeweging, bijvoorbeeld vanwege de langdurige hitte van de afgelopen dagen, in combinatie met voldoende vocht, kunnen de wolken uitgroeien tot een grote buienwolk. 

Binnen een buienwolk zijn dus stijgende bewegingen aanwezig, maar ook dalende bewegingen door de vallende regendruppels. De warmere, vochtige lucht en de koelere lucht met regendruppels bewegen langs elkaar, waardoor een elektrische lading ontstaat. Als de lading groot genoeg is, kan er een ontlading ontstaan binnen de wolk zelf of richting de grond. 

Ook hagel ontstaat door de sterke luchtstromen binnen een bui. Regendruppels worden binnen een bui meegeslingerd naar boven en bevriezen in de koude bovenste luchtlagen. Deze ijsdeeltjes vallen naar beneden, maar soms worden ze weer opnieuw meegenomen naar boven. Daardoor groeien er steeds meer lagen ijs op de hagelsteen, net zo lang tot de hagelsteen te zwaar wordt en naar beneden valt. In het zomerhalfjaar kunnen hagelstenen veel groter groeien dan in de winter vanwege de sterkte van de luchtstromen in een bui. 

De onderste luchtlaag van de atmosfeer is vandaag vrij droog, terwijl er op grotere hoogte juist veel vocht aanwezig is. Als neerslag van een bui door deze onderste droge laag valt, verdampt deze gedeeltelijk. De lucht rondom de neerslag koelt dan af en ‘valt’ snel naar beneden, wat aan de grond tot zware windstoten kan leiden. 

Hoe ontstaat bliksem? 

13:45, 19 juni

Derde tropische dag van het jaar

De temperatuur in De Bilt is zojuist de 30,0 graden gepasseerd, waarmee er sprake is van een tropische dag. Dit jaar zagen we in De Bilt al twee tropische dagen: op 26 en 29 mei. Vorig jaar telde 8 tropische dagen in De Bilt. Het grootste deel van ons land telt gewoonlijk (gemiddeld over 1991 tot 2020) 2 tot 8 tropische dagen per jaar. Meer uitleg over tropische dagen.

Voor een hittegolf hebben we minimaal 5 zomerse dagen (maximumtemperatuur 25,0 °C of hoger) achter elkaar nodig, waarvan er minimaal drie tropisch zijn.

Ken je onze nieuwe Dataverkenner al? Op dataverkenner.knmi.nl kun je deze meetgegevens bekijken in grafieken, kaarten en overzichten. Zo brengt de KNMI Dataverkenner het weer en klimaat van nu en in het verleden in beeld.

In de KNMI Dataverkenner zie je 3 tropische dagen dit jaar (rode lijn).

13:20, 19 juni

Hitte in beeld

Zeevlam is een soort mist die ontstaat doordat warme en vochtige lucht over een oppervlak beweegt dat koud is, waardoor de lucht afkoelt tot het dauwpunt, de temperatuur waarbij de waterdamp condenseert. In dit klimaatbericht uit 2018 geven we meer uitleg over zeevlam. Er is komende dagen weinig kans op zeevlam meer. 

12:25, 19 juni

Vanaf 15:00 uur code oranje in Limburg voor onweersbuien, mogelijk later meer provincies

 In de rest van het land is vanmiddag en vanavond ook kans op onweersbuien, hiervoor geldt code geel. Op dit moment is er nog grote onzekerheid waar de zware onweersbuien gaan vallen. De grootste kans maakt het zuidoosten van het land maar het kan zijn dat dit nog uitgebreid wordt met meer provincies.  

12:00, 19 juni

Expertteam komt bij elkaar vanwege onweersbuien

In de weerkamer van het KNMI houden meteorologen het weer 24/7 in de gaten en maken ze actuele weersverwachtingen. Wanneer zij gevaarlijk weer verwachten en er een kans op code oranje of rood is, betrekken de meteorologen andere KNMI-experts in de besluitvorming. Weermodelexperts geven aan hoe goed bepaalde weermodellen de weersituatie volgen, klimaatexperts geven aan hoe uitzonderlijk de situatie is en communicatieadviseurs geven een beeld van wat er op dat moment leeft in de samenleving en de verwachte impact. Voordat het KNMI een code oranje afgeeft, overlegt het KNMI met andere meteorologische partijen om te onderzoeken of de waarschuwing breed gedragen wordt. 

Deze vergadering vond plaats op 19 juni om 11:00 uur. In het hele land is vanmiddag en vanavond kans op onweersbuien, met daarbij ook hagel. Op dit moment is er nog grote onzekerheid waar de zware onweersbuien gaan vallen. De grootste kans maakt het zuidoosten van het land, daarom gaan we voor die provincie over naar code oranje vanaf 15:00 uur. Het kan zijn dat dit nog uitgebreid wordt met meer provincies.

Expertteam overlegt over de onweersbuien

10:15, 19 juni

Kijkje achter de schermen in de weerkamer

Dag en nacht zitten hier vier meteorologen: een veiligheidsmeteoroloog die overzicht heeft voor het hele land en waarschuwingen geeft, een meteoroloog voor de Noordzee en voor de grote luchthavens. En een aparte plek voor de regionale luchthavens en kleine luchtvaart. Op dit soort dagen met extreem weer komt er nog een calamiteitenmeteoroloog bij. 

Onze meteorologen houden 24/7 de wacht over het weer vanuit de weerkamer in De Bilt. ©KNMI

09:00, 19 juni

Ga je dit weekend naar een festival?

Tips wat je kunt doen bij hitte, onweersbuien en harde wind.

06:00, 19 juni

Hoe bijzonder is hittekracht 8?

Vandaag verwachten we een zeer hoge hittekracht. In een groot deel van het land loopt de hittekracht op tot 8, in het zuidoosten 9. 

Hittekracht 8 voelt benauwd maar komt vrijwel jaarlijks voor in heel Nederland. In De Bilt waren er sinds 1991 gemiddeld ongeveer drie dagen per jaar met hittekracht 8. In het zuidoosten komt hittekracht 8 nog veel vaker voor. Hittekracht 9 is veel zeldzamer. Op de meeste weerstations in Nederland, inclusief De Bilt, kwam dit eens per drie tot 4 jaar voor. In het zuidoosten komt hittekracht 9 vaker voor, ruim eens per jaar. Langs de kust is hittekracht 9 zeer uitzonderlijk. Op De Kooy bij Den Helder is hittekracht 9 zelfs nog nooit gemeten (sinds 1991).

De meeste waarnemingen van hittekracht 8 vinden plaats bij temperaturen tussen 29 en 32 °C. En hittekracht 9 komt meestal voor tussen 30 en 35 °C, afhankelijk van luchtvochtigheid, zon en wind. 

In de KNMI-app zie je voor jouw locatie de maximale hittekracht en de hittekracht per uur voor vandaag en morgen. Bekijk ook veelgestelde vragen over hittekracht.

20:00, 18 juni

Komend weekend sportevenementen afgelast of aangepast

Vanwege de hitte zijn meerdere sportevenementen de komende dagen aangepast of afgelast. Hardloopevenementen worden ingekort en vervroegd en er worden extra maatregelen getroffen zoals extra waterpunten en plekken om af te koelen. Bezoekers wordt de organisaties vooral geadviseerd extra te drinken en voldoende zonnebrand te smeren. 

16:45, 18 juni

Donderdagavond kans op stevige onweersbuien in Limburg

Vanavond neemt de bewolking van het zuidwesten uit toe en kan er een plaatselijke regen- of onweersbui voorkomen. In Limbug is een stevige onweersbui mogelijk met windstoten van 60-75 km/u, hagel tot ca.1 cm doorsnede en veel regen in korte tijd. Daarvoor is code geel uitgegeven.

Morgen kunnen er in de tweede helft van de middag overal forse onweersbuien ontstaan, maar of en waar dat gebeurt is onzeker. Als er onweersbuien ontstaan, dan kunnen die zwaar uitpakken. Er is dan plaatselijk kans op overlast en schade door zware windstoten van 75-90 km/u, hagel van 2-4 cm doorsnede en veel regen in korte tijd. In de nacht naar zaterdag neemt de kans op onweersbuien weer af.  

Blijf onze waarschuwingen hier volgen of zet meldingen aan in de KNMI-app.

Wat kan ik verwachten en wat kan ik doen bij onweersbuien?

15:30, 18 juni

Hoe zeldzaam is deze temperatuur?  

De temperaturen die de komende dagen in Nederland verwacht worden, zijn in het huidige klimaat niet heel zeldzaam. Wel is de kans op de temperaturen van de komende dagen nu ongeveer drie keer groter dan ruim een eeuw geleden. En de huidige hitte is ruim 2,5 graden warmer geworden sinds 1901, het begin van onze metingen.

Op basis van de metingen in het verleden kunnen we inschatten hoe uitzonderlijk de hitte van de komende dagen is en kunnen we de temperaturen beter duiden in de context van klimaatverandering. Daarvoor gebruiken we de verwachtingen van de gemiddelde temperatuur in De Bilt voor vrijdag, zaterdag en zondag in combinatie met de meetreeks die teruggaat tot 1901. 

 De verwachte gemiddelde temperatuur over 19, 20 en 21 juni is 23,0°C. Let wel: hierbij zijn dus ook de nachttemperaturen meegenomen. Het verwachte driedaagse gemiddelde van maximumtemperaturen ligt op 30,2°C. In de verwachte gemiddelde temperaturen van de komende dagen zien we terug dat de kans op zulke temperaturen  is toegenomen sinds 1901, het begin van onze metingen: toen kwamen ze ongeveer eens in de 3 jaar voor, nu bijna elk jaar. De precieze herhalingstijd hangt af van de temperaturen die de komende dagen gemeten gaan worden. 

Voor maandag en dinsdag zijn de temperaturen nog erg onzeker, dus deze hebben we nog niet meegenomen in deze analyse. Als deze ook hoog worden, kan deze weersperiode uitzonderlijker uitvallen. De herhalingstijden zijn bovendien berekend op basis van de temperatuur alleen. De hoge verwachte hittekracht (waarin windsnelheid, temperatuur, relatieve vochtigheid en zonnestraling zijn meegenomen) maakt dat de impact van deze hitte misschien uitzonderlijker uitpakt.

15:15, 18 juni

Hittekracht de afgelopen 6 uur

De hittekracht is vandaag in het midden van het land opgelopen naar hittekracht 7 tot hittekracht 8 in het zuidoosten. 

Animatie hittekrachtcijfer in Nederland de afgelopen 6 uur

14:15, 18 juni

Waarom krijgen we te maken met langdurige hitte?

De afgelopen periode hadden we in Nederland vooral te maken met een aanvoer van lucht vanuit het westen of noordwesten. Dat zorgde ervoor dat het relatief koel bleef, tot er deze week een hogedrukgebied boven Centraal-Europa ontstond. 

Rond een hogedrukgebied waait de wind met de klok mee (de blauwe lijnen op de kaart volgend), waarmee de stroming dus meer zuidelijk tot zuidwestelijk is geworden. Deze grootschalige stroming brengt warmere en vochtigere lucht onze kant op en houdt meerdere dagen aan, waardoor de hitte die onze kant op komt ook lang aanhoudt. 

Het feit dat de zon erg hoog aan de hemel staat en het erg zonnig is, draagt ook bij aan de hitte. De instraling van de zon zorgt ervoor dat het aardoppervlak sterk opwarmt.  

Weerkaart met een hogedrukgebied boven Centraal-Europa.

13:00, 18 juni

Zeer sterke zonkracht

De komende dagen schijnt de zon volop en is de zonkracht zeer sterk. Bij zonkracht 7 is er een zeer groot risico op huidschade door de zon. Blijf uit de zon, draag bedekkende kleding en gebruik zonnebrandcrème, ook bij lichte bewolking. 

Het KNMI geeft dagelijks een zonkrachtverwachting in app en de Zonkrachtwijzer van het RIVM laat de actuele en de verwachte maximale zonkracht zien. 

 

Zonkracht in de KNMI-app

12:00, 18 juni

Wanneer waarschuwt het KNMI voor hitte?

Het KNMI kan waarschuwen voor extreme hitte aan de hand van meteorologische richtlijnen en impact. Bij alle waarschuwingen is de verwachte impact leidend. De mate waarin het weer een risico is, bepaalt of het KNMI code geel, oranje of rood uitgeeft. 

Voor code geel gelden de volgende richtlijnen:

  • Aanhoudende hitte, Nationaal Hitteplan actief, na consultatie RIVM
  • 1 dag met maximumtemperatuur vanaf 35 °C

Vandaag liggen de maximumtemperaturen tussen 27 en 32°C, vrijdag wordt het met 28 tot plaatselijk 36°C nog warmer. Op zaterdag wordt het in de kustprovincies minder warm rond 26°C, aan zee maar 17-18°C maar elders blijft het waarschijnlijk aanhoudend warm met maximumtemperaturen rond 30°C. Zondag is het in het noordelijk kustgebied minder warm, maar elders loopt de temperatuur op naar 30°C. Maandag wordt het mogelijk in het hele land opnieuw 30 tot 35°C. De maximale hittekracht blijft hoog en mede door de hoge luchtvochtigheid vooral in het zuidoosten steeds tussen 7 en 9 uitkomen.

Meer lezen: waarom waarschuwt het KNMI en wat betekenen de kleurcodes?

10:00, 18 juni

Nationaal Hitteplan en code geel actief

Vanaf nu is het Nationaal Hitteplan actief en daarbij geldt ook code geel voor het hele land, behalve voor de Wadden. 

Het besluit om het Nationaal Hitteplan te activeren wordt genomen door het RIVM na overleg met het KNMI. De kans op aanhoudend warm weer, maar ook onder andere de verwachte nachttemperatuur en luchtvochtigheid spelen hierbij een belangrijke rol.

Blijf onze waarschuwingen hier volgen of zet meldingen aan in de KNMI-app.

Waarschuwingen in Nederland vanaf donderdag 10:00 uur

09:30, 18 juni

KNMI bij Goedemorgen Nederland

Donderdagochtend was de weerkamer van het KNMI te zien in de uitzending van Goedemorgen Nederland. KNMI-meteoroloog Dorothé Lucassen geeft in de uitzending een inkijkje in haar werk en vertelt over de hitte van de aankomende dagen en het daarvoor geldende Nationale Hitteplan dat donderdag om 10:00 uur actief wordt. Je kunt het fragment hier bekijken (vanaf minuut 4.40)


 

Verslaggevers Goedemorgen Nederland in gesprek met Dorothé Lucassen

18:00, 17 juni

Wat te doen bij hitte

Hitte kan gevaarlijk zijn. Vooral ouderen en mensen met een kwetsbare gezondheid zijn hier gevoelig voor. Bij een zware lichamelijke activiteit kan iedereen klachten krijgen, zoals uitdroging en oververhitting. 

Adviezen bij hitte:

  • Iedereen reageert anders op hitte. Bekijk de hittekracht in de KNMI-app
  • Blijf uit de zon
  • Gebruik zonnebrandcrème, ook bij lichte bewolking. Bekijk de zonkracht in de KNMI-app
  • Drink genoeg water, ook als u geen dorst heeft. Neem onderweg ook water mee
  • Doe geen zware lichamelijke activiteiten tussen 12:00 en 18:00 uur 
  • Let extra op mensen in uw omgeving die misschien uw hulp kunnen gebruiken
  • Let ook goed op uw huisdieren
  • Houd uw woning koel: gebruik zonwering, sluit overdag ramen en deuren en lucht uw huis 's ochtends vroeg
  • Laat geen kinderen en huisdieren achter in een dichte auto, ook niet voor een paar minuten
  • Bekijk zwemwater.nl als u van plan bent te gaan zwemmen in natuurwater.

Bekijk alle risico's en adviezen bij hitte.

14:45, 17 juni

Komende dagen hoge hittekracht verwacht

Komende dagen verwachten we een hoge hittekracht. Donderdag maximaal 7 tot 8 in het midden en zuiden van het land. Vrijdag en zaterdag in een groot deel van het land hittekracht 8, in het zuidoosten zelfs 9. Zondag en maandag is er opnieuw kans op hittekracht 8 of 9. 

Deze nieuwe index hittekracht staat sinds in de KNMI-app. Hittekracht combineert vier elementen in één getal: temperatuur, luchtvochtigheid, wind en zonnestraling. Het is een getal van 0 tot 10, net als bij zonkracht en windkracht. Iedereen reageert anders op hitte. Of je last krijgt van een bepaalde hittekracht hangt niet alleen af van het weer maar ook van jezelf. Dit speelt allemaal een rol:

  • Je leeftijd: 75-plussers en kinderen zijn kwetsbaarder  
  • Je gezondheid: bijvoorbeeld mensen met een onderliggende aandoening (zoals hart- of longproblemen), maar ook zwangeren zijn gevoeliger voor hitte.   
  • Wat je doet: sporten, zwaar werk of rustig zitten maakt veel uit.  
  • Je kleding: lichte kleding helpt beter terwijl sommige mensen in zware kleding buiten moeten werken.  
  • Het seizoen: in het voorjaar ben je minder gewend aan warmte dan aan het eind van de zomer.   

Het is dus ook wennen aan de nieuwe term hittekracht en wat je hier zelf mee kunt. Na verloop van tijd ontdek je hoe een bepaalde hittekracht voor jou aanvoelt en wat voor effect dat op jou heeft. Veelgestelde vragen en antwoorden over hittekracht.

In de KNMI-app zie je voor jouw locatie de maximale hittekracht en de hittekracht per uur voor vandaag en morgen. Dat laatste is handig om je dag te plannen. Verder dan 2 dagen vooruit is de hittekracht niet betrouwbaar genoeg omdat het uit meerdere elementen bestaat. 

 

Afbeelding van de verwachte hittekracht per uur in de KNMI-app

12:00, 17 juni

Vanaf donderdag code geel en Nationaal Hitteplan actief

De komende dagen wordt het steeds warmer. Vanaf donderdag 10:00 uur geldt het Nationaal Hitteplan en daarbij ook code geel voor het hele land, behalve voor de Wadden. Vrijdag wordt de warmste dag. 

Het besluit om het Nationaal Hitteplan te activeren wordt genomen door het RIVM na overleg met het KNMI. De kans op aanhoudend warm weer, maar ook onder andere de verwachte nachttemperatuur en luchtvochtigheid spelen hierbij een belangrijke rol.

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Waarom de regen maar niet ophield: het zeldzame weer achter de overstromingen 2021

    Het is deze week 5 jaar geleden dat extreme neerslag in Limburg, Duitsland en België voor desastr...

    13 juli 2026 - Klimaatbericht
  2. Aantal dagen met grootschalig hoog natuurbrandgevaar wereldwijd verdubbeld

    Dagen met in grote gebieden gevaar voor extreme natuurbranden komen wereldwijd nu twee keer zo va...

    08 juli 2026 - Klimaatbericht
  3. Hitte van vorige week was zonder klimaatverandering vrijwel onmogelijk geweest

    Van 18 juni tot en met 29 juni was er in Nederland sprake van een hittegolf. Een uitgestrekt hoge...

    01 juli 2026 - Klimaatbericht
  4. Zeer warme, zonnige maar ook natte juni

    Juni was met een gemiddelde temperatuur van 19,1 °C in De Bilt bijna drie graden warmer dan het l...

    30 juni 2026 - Nieuwsbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten