foto van bomen met herfstbladeren in oktober 2024
©KNMI/Jeroen Schouten

Zachte en vrij natte herfst

29 november 2024

Met een gemiddelde temperatuur van 11,7 °C tegen een langjarig gemiddelde van 10,9 °C was de herfst zacht. Ook was het vrij nat. Twee keer was code oranje van kracht, voor gladheid door sneeuw in Groningen en voor storm Conall in een groot deel van het land.

Het seizoen begon zeer warm, met in het oosten en zuiden tropische temperaturen. De hoogste temperatuur werd op 1 september in Beek gemeten: 32,3 °C. Halverwege en aan het einde van oktober hadden we nog enkele warme dagen met maximumtemperaturen van 20 °C of hoger. Op 26 oktober werd het in Beek 23 °C, ruim 10 graden hoger dan gebruikelijk voor de tijd van het jaar. 

November kende opnieuw een afwisseling van koude en zachte perioden. Op 24 november kwamen we door storm Bert, die over het Verenigd Koninkrijk trok, in een sterke zuidelijke stroming en nam de temperatuur heel snel toe. Het werd zeer zacht voor de tijd van het jaar: in Ell werd het die dag 19,1 °C. Daarna daalde de temperatuur aan het einde van de herfst weer. Op 29 november werd het in Woensdrecht -4,1 °C, de laagste temperatuur deze herfst.

Regen en sneeuw

De herfst was vrij nat, met gemiddeld over het land 246 millimeter tegen normaal 222 millimeter. De eerste sneeuw viel dit najaar op 19 november in het noorden van het land. In de daaropvolgende dagen viel er ook op andere plekken in het land af en toe sneeuw. Over de gehele herfst gezien was het het natst in Noord- en Zuid-Holland. De minste neerslag viel in  Herwijnen. 

Codes oranje

Op 21 november werd code oranje afgegeven voor gladheid door sneeuwbuien in de provincie Groningen. Op 27 november trok storm Conall over het land. Hiervoor was code oranje voor zeer zware windstoten van kracht in Noord-Holland, Flevoland, Friesland, Groningen, Drenthe en Overijssel. 

Aan de zonnige kant

Dankzij de zonnige september was de herfst gemiddeld over het land aan de zonnige kant. Het zonnigst was het in De Kooij bij Den Helder met ongeveer 405 uur zonneschijn. Het somberst was het in Westdorpe met ongeveer 335 uur zon. 

Normaal = het langjarig gemiddelde over het tijdvak 1991-2020 

Lees het volledige (voorlopige) weeroverzicht van de herfst.
 

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Meer regen, maar niet altijd meer overstromingen

    Door de opwarming van de aarde neemt de hoeveelheid waterdamp in de atmosfeer toe. Daardoor wordt...

    28 oktober 2025 - Klimaatbericht
  2. Orkaan Melissa gaat grote gevolgen hebben op Jamaica

    Orkaan Melissa ligt op dit moment ten zuiden van Jamaica en komt dinsdagochtend (Nederlandse tijd...

    27 oktober 2025 - Nieuwsbericht
  3. De herfst wordt droger aan het begin, natter aan het einde

    Het weer verandert snel tijdens de herfst. In het begin is het herfstweer relatief warm en droog ...

    24 oktober 2025 - Klimaatbericht
  4. Liveblog storm Benjamin 23 oktober 2025

    Donderdag 23 oktober bereikt storm Benjamin ons land. De meeste wind komt voor in de kustprovinci...

    22 oktober 2025 - Liveblog
Toon alle nieuws- en klimaatberichten