Nieuwsbericht

De laatste metingen in Spitsbergen

28 augustus 2015

De poolexpeditie sees.nl nadert zijn einde. De laatste dagen gaan in voor de expeditieleden. KNMI-onderzoekers Richard Bintanja en Olivier Andry keren terug met een unieke set metingen en waardevolle ervaringen.

Vannacht zijn we naar de Hornsund gevaren, een diepe fjord in het zuidwesten van Spitsbergen waarin allerlei gletsjers uitmonden. Het uitzicht is grandioos. In dit fjord kwam ook ineens een school beluga’s langs, de spierwitte, kleine walvissen.

De MAXDOAS-metingen gaan prima. Het kastje beweegt gestaag op en neer. In de namiddag gaat de zon schijnen en doen we vanaf het schip nog enkele Calitoo metingen. Morgenochtend vroeg, als het schip aan de kade van Longyearbyen ligt, prepareren we de MAXDOAS voor de drie-weekse reis naar Nederland. Hopelijk krijgen we nu wel een continue meetreeks van Spitsbergen naar Nederland.

Al met al was de expeditie een succes. We hebben een mooie reeks luchtvervuilingsmetingen in het Noordpoolgebied gedaan die uniek zijn. In De Bilt gaan we alle data bekijken en omrekenen naar echte concentraties.
Goede metingen, leuke en nuttige contacten met andere poolonderzoekers, veel gezien, veel gedaan. Kortom, het was een geslaagde Arctische expeditie…!

 

De andere KNMI-berichten over de Nederlandse poolexpeditie sees.nl:

Haperende MAXDOAS met goed meetweer op komst
Genieten van de natuur op Spitsbergen
Verplicht dagje aan boord door mist en ijsberen
Briefings en tussendoor per zodiac naar land 
Landijs echt zien in plaats van in getallen
Meten op het eiland Edgeøya
Meten aan boord van De Ortelius
KNMI'ers gearriveerd op Spitsbergen
KNMI meet luchtkwaliteit tijdens poolexpeditie
KNMI op poolexpeditie met metingen luchtkwaliteit

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Wereldwijde recordwarmte 2023, 2024 en 2025: versnelde opwarming, zon, El Niño en schonere scheepvaart

    De afgelopen drie jaren waren uitzonderlijk warm. Nieuw onderzoek laat beter zien waarom deze jar...

    04 februari 2026 - Klimaatbericht
  2. Liveblog gladheid door ijzel 3-4 februari 2026

    Dinsdag en woensdag grote kans op gladheid door ijzel, vooral in het noorden.

    02 februari 2026 - Liveblog
  3. Koude januari met veel waarschuwingen voor gladheid

    Met een gemiddelde temperatuur van 2,5°C in De Bilt tegen een langjarig gemiddelde van 3,6°C verl...

    30 januari 2026 - Nieuwsbericht
  4. De staat van ons klimaat 2025: zonnig en warm jaar

    2025 was een zeer zonnig jaar. Door de grote hoeveelheid zonnestraling was er ook veel verdamping...

    29 januari 2026 - Nieuwsbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten