Klimaatbericht

Hoeveel meer regen gaat de toekomst brengen?

13 september 2017

Door de opwarming van de aarde neemt de hoeveelheid waterdamp in de atmosfeer toe met ongeveer 7% per graad. Volgens onze berekeningen met klimaatmodellen neemt de neerslag echter maar toe met 2% per graad opwarming (Figuur 1 hieronder). Hoe zit dat?

Alle regen in een jaar wereldwijd opgeteld bedekt de aarde met een laag water van ongeveer 1 meter diep. De hoeveelheid water in de atmosfeer is daarmee vergeleken klein. Alle waterdamp in de atmosfeer uitgeregend levert wereldwijd maar een laagje water op van 2,5 cm. Jaargemiddeld is daarom de hoeveelheid neerslag vrijwel gelijk aan de verdamping.

Voor verdamping is energie nodig. Met de energie om 1 meter water te verdampen kun je een jaar lang een lamp van 80 Watt op iedere vierkante meter op aarde laten branden. De energie voor verdamping wordt geleverd door de zon en de warmtestraling van de atmosfeer.

Door de opwarming neemt de warmtestraling toe doordat de atmosfeer warmer en vochtiger wordt. Deze toename is 7,3 Watt per vierkante meter per graad opwarming (Figuur 2). Daarmee kan verdamping en dus de neerslag met bijna 10% per graad opwarming toenemen. Echter 5,6 Watt per vierkante meter wordt door het oppervlak als warmtestraling weer uitgestraald waardoor er maar 1,7 Watt per vierkante meter overblijft, genoeg om de neerslag met 2% per graad opwarming te laten toenemen.

Door de opwarming gaat het over de hele wereld gemiddeld meer regenen. Maar niet overal valt meer regen. Ruwweg geldt dat natte gebieden natter worden en droge gebieden droger (Figuur 3).

In de zomer bijvoorbeeld verwachten we dat het meer gaat regenen in Scandinavië en minder in Zuid-Europa. Voor Nederland is de verandering erg onzeker. Afhankelijk of we vaker wind uit oostelijke richtingen gaan krijgen neemt de zomerneerslag af of verandert er niet veel.

 

KNMI-klimaatbericht door Frank Selten

 

Figuur 1. Berekende verandering door klimaatmodellen in de hoeveelheid waterdamp in de atmosfeer en de hoeveelheid neerslag in een wereld die opwarmt door een toename van broeikasgassen.
Figuur 1. Berekende verandering door klimaatmodellen in de hoeveelheid waterdamp in de atmosfeer en de hoeveelheid neerslag in een wereld die opwarmt door een toename van broeikasgassen.
Figuur 2. Berekende verandering door klimaatmodellen in de energiestromen aan het aardoppervlak. De restterm is de som van de overige warmtestromen.
Figuur 2. Berekende verandering door klimaatmodellen in de energiestromen aan het aardoppervlak. De restterm is de som van de overige warmtestromen.
Figuur 3. Berekende verandering in neerslag door klimaatmodellen voor 2081-2100. In de gestippelde gebieden komen de verschillende modellen goed met elkaar overeen. Bron: IPCC 5de assessment report WG1 Chapter 12.
Figuur 3. Berekende verandering in neerslag door klimaatmodellen voor 2081-2100. In de gestippelde gebieden komen de verschillende modellen goed met elkaar overeen. Bron: IPCC 5de assessment report WG1 Chapter 12.

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Wie lezen onze klimaatberichten en wat vinden zij ervan?

    Klimaatberichten zijn al bijna acht jaar een belangrijke manier voor het KNMI om onze klimaatkenn...

    05 februari 2025 - Klimaatbericht
  2. De stormvloed van 1825: een vergeten ramp zonder weerga

    Precies tweehonderd jaar geleden vond in Nederland de grootste natuurramp van de negentiende eeuw...

    03 februari 2025 - Nieuwsbericht
  3. Vrij sombere en natte januari

    De eerste maand van dit jaar was nat. Zeker de eerste tien dagen was het nat met vrijwel dagelijk...

    31 januari 2025 - Nieuwsbericht
  4. De staat van ons klimaat 2024: Weer een recordwarm jaar

    Klimaatverandering laat zich steeds sterker zien, zowel in Nederland als wereldwijd. Er zijn in N...

    30 januari 2025 - Nieuwsbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten