Nieuwsbericht

KNMI Datalab, een beter vooruitzicht

10 oktober 2017

Het KNMI krijgt dagelijks enorme hoeveelheden data binnen, 1500 Gigabytes per dag. Metingen van weerstations, de radar, satellieten, seismometers, maar ook verwachtingen uit diverse weer- en klimaatmodellen. Weer en klimaat spelen bij heel veel gebeurtenissen een rol. Neem alleen al verkeer, menselijk gedrag of luchtvervuiling. In het KNMI Datalab combineren we onze unieke kennis en big data met die van andere partijen.

In het KNMI Datalab stellen we ons ten doel om onze sterke mix van data en kennis samen met en voor onze klanten toepasbaar te maken. Zo kijken we samen met Rijkswaterstaat, de Nationale Databank Wegverkeersgegevens en telecomproviders naar het verkeer. We combineren data van weer, mobiliteit en signalen van smartphones om gezamenlijk betere verkeersmodellen te ontwikkelen. Uiteindelijk moet dat bijdragen aan een betere verkeersdoorstroming en grotere veiligheid op de weg.

Via de nieuwe KNMI Datalab website wordt het nu nog makkelijker toegang te krijgen tot onze kennis, kunde en innovatiekracht op het gebied van big data. Ook kun je hier een aantal projecten vinden die momenteel lopen en zien op welke gebieden we willen inzetten. Dit zijn met name projecten die bijdragen aan veiligheid, leefbaarheid en energietransitie. Ook pakken we projecten op die tot doel hebben om risico’s ten gevolge van het weer of klimaatverandering te verminderen.

Het Datalab biedt ruimte om te experimenten met big data analyse en big data engineering zoals machine learning en distributed computing (in de cloud).  We kunnen data uit verschillende disciplines en bronnen koppelen, waaronder ook het Internet of Things (IoT) en citizen data. Het Datalab werkt samen met datalabs binnen het Ministerie van Infrastructuur en Milieu. In het IenM-programma Anders Omgaan Met Data ondersteunen de datalabs beleids- en kennisafdelingen met data en big data technologie.

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. KNMI-klimaatgedicht

    Bijna 5 december, tijd voor een nieuw gedicht, vol feiten waar we over hebben bericht.

    04 december 2025 - Klimaatbericht
  2. Ongekende overstromingen in Zuidoost-Azië

    Afgelopen week teisterden ongekend zware overstromingen grote delen van Zuidoost-Azië. Van Indone...

    03 december 2025 - Nieuwsbericht
  3. Europa wordt nog veel droger als de AMOC stilvalt

    Door klimaatverandering wordt het zomer's droger in Nederland en Europa. Er is een mogelijkheid d...

    03 december 2025 - Klimaatbericht
  4. Zachte, natte herfst met zon

    Met een gemiddelde temperatuur van 11,6°C was de herfst van 2025 zeer zacht, al kwam het seizoen ...

    01 december 2025 - Nieuwsbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten