Nieuwsbericht

KNMI'ers gearriveerd op Spitsbergen

20 augustus 2015

De KNMI-onderzoekers Richard Bintanja en Olivier Andry die deelnemen aan de Nederlandse poolexpeditie sees.nl, zijn gearriveerd in Longyearbyen, de hoofdstad van Spitsbergen. Ze zijn de eerste dag vooral benieuwd of het meetinstrument op het schip zijn werk goed heeft gedaan. Richard Bintanja doet regelmatig verslag over de poolexpeditie.

Longyearbyen, het kleine stadje in het Adventfjord, ligt er tamelijk troosteloos bij. Het is bewolkt en het regent zo nu en dan. Het is alsof er een grauwe sluier over de veelkleurige houten gebouwen hangt. De gletsjer, ooit prominent aanwezig aan het eind van het diepe dal van de Longyear, heeft zich ver teruggetrokken onder de invloed van de sterke Arctische opwarming.

Het schip De Ortelius is nog niet gearriveerd, maar het dorp is al wel overspoeld door Nederlandse expeditiegangers. Soms voelt het als een soort reünie. In het kleine Nederlands polaire onderzoekswereldje kent iedereen elkaar wel zo’n beetje.

We lopen ook de logistiek leider van de expeditie tegen het lijf. We spreken af dat wij morgen, als het schip aankomt, als eersten aan boord mogen om onze meetapparatuur te checken. Dan zal blijken of het meetinstrument MAXDOAS - in mei in Vlissingen al op het schip gemonteerd - daadwerkelijk al die tijd gefunctioneerd heeft.
Zeker is dat namelijk allerminst, gezien de stormen, golven, zoutwater en andere potentiële – en niet voorziene – moeilijkheden. We hopen natuurlijk een ononderbroken reeks metingen van stikstofdioxide en aërosolen vanaf Nederland helemaal tot in Spitsbergen te hebben. Dan kunnen we de ruimtelijke variaties en de grootte van het atmosferisch transport van deze stoffen optimaal bestuderen.

Maar eerst kijken of het meetinstrument zijn werk heeft gedaan. Dus nog even afwachten.

Meetinstrument MAXDOAS van het KNMI aan boord van De Ortelius. Foto KNMI

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Vaker tropische nachten in Nederland

    Tropische nachten waarin de temperatuur niet beneden de 20 graden afkoelt komen steeds vaker voor...

    26 juni 2026 - Klimaatbericht
  2. Weermodellen profiteren van satelliet EarthCARE

    Als eerste mondiale weercentrum is het European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF)...

    25 juni 2026 - Nieuwsbericht
  3. Zware aardbevingen in Venezuela

    Venezuela is afgelopen nacht kort na elkaar getroffen door twee zware aardbevingen. Om 2.04 uur N...

    25 juni 2026 - Nieuwsbericht
  4. Vaker extreem warme dagen in Nederland

    Extreem warme dagen met een maximumtemperatuur van minstens 35 graden komen steeds vaker voor in ...

    24 juni 2026 - Klimaatbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten