Nieuwsbericht

Nieuw boek in reeks weergeschiedenis van Jan Buisman

22 augustus 2019

Het zevende deel in de boekenreeks ‘Duizend jaar weer, wind en water in de Lage Landen’ van Jan Buisman in samenwerking met het KNMI verschijnt vandaag. In dit deel beschrijft de 94-jarige historisch geograaf de jaren 1800-1825. Het werk van Buisman is van groot belang voor de meteorologische wetenschap.

Van dag tot dag

In deze reeks beschrijft Buisman in samenwerking met het KNMI van jaar tot jaar en van dag tot dag het weer in de noordelijke en zuidelijke Nederlanden en de invloed die het weer op de gebeurtenissen en de loop van de geschiedenis heeft gehad.

Napoleon

In de periode 1800-1825 waren er vele watersnoden. Ook werden in die tijd de Napoleontische oorlogen gevoerd, met grote gevolgen voor Europa, waarbij het weer bij Napoleons nederlaag in Rusland een belangrijke rol speelde.

Belang voor meteorologische wetenschap

Het werk van Jan Buisman is van groot belang voor de meteorologische wetenschap. Dankzij zijn werk kunnen we beschikken over een ruim duizendjarige tijdreeks van de zomer- en wintertemperaturen in onze streken sinds de achtste eeuw. Er wordt wereldwijd veel onderzoek gedaan naar het klimaat en de klimaatvariaties in de afgelopen duizend jaar. Bijna al dit onderzoek maakt gebruik van zogeheten paleoproxies, zoals boomringen. Er bestaat nauwelijks onderzoek als dat van Jan Buisman dat gebruik maakt van historische bronnen.

Weergeschiedenis geschreven

Jan Buisman (1925) begon met de reeks na zijn pensionering. Hij heeft hiermee weergeschiedenis geschreven. Voor zijn oeuvre ontving hij verschillende prijzen en onderscheidingen, waaronder in 2017 de Zilveren Anjer uit handen van Prinses Beatrix

 voorpagina deel 7 duizend jaar weer, wind en water in de lage landen
Duizend jaar weer, wind en water in de Lage Landen, deel 7 (Bron: Uitgeverij van Wijnen)
notities van zware storm op zondag 9 november 1800. Opgetekend door Van der Muelen, Driebergen.
Zware storm op zondag 9 november 1800. Opgetekend door Van der Muelen, Driebergen. ©KNMI

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Winterneerslag neemt het sterkst toe bij wind uit het zuidwesten

    In de winter valt de meeste neerslag bij zuidwestenwind. Dat komt vooral doordat deze windrichtin...

    12 februari 2025 - Klimaatbericht
  2. Wie lezen onze klimaatberichten en wat vinden zij ervan?

    Klimaatberichten zijn al bijna acht jaar een belangrijke manier voor het KNMI om onze klimaatkenn...

    05 februari 2025 - Klimaatbericht
  3. De stormvloed van 1825: een vergeten ramp zonder weerga

    Precies tweehonderd jaar geleden vond in Nederland de grootste natuurramp van de negentiende eeuw...

    03 februari 2025 - Nieuwsbericht
  4. Vrij sombere en natte januari

    De eerste maand van dit jaar was nat. Zeker de eerste tien dagen was het nat met vrijwel dagelijk...

    31 januari 2025 - Nieuwsbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten