Nieuwsbericht

Onderzoek naar verdamping voor beter waterbeheer

21 februari 2017

Verdamping heeft grote invloed op het waterbeheer van Nederland. Tegelijk is het lastig om betrouwbare metingen of verwachtingen van verdamping te verkrijgen. Het onderzoeksproject Smart Water Management – improving surface Evaporation (SWM-EVAP) gaat daar verandering in brengen. Het NWO heeft besloten subsidie toe te kennen aan dit project, ter verbetering van de monitoring en modellering van verdamping. Het KNMI heeft in samenwerking met HKV, WUR, Rijkswaterstaat en Deltares het onderzoeksproject ontwikkeld.

Voor het peilbeheer van de grote wateren, polderbemaling en de garantie voor voldoende zoet water is actuele informatie over de huidige en te verwachten neerslag, rivierafvoer en verdamping onmisbaar.

Het onderzoek zal leiden tot een verdere verbetering van de modellering van verdamping in weermodellen

In Nederland wordt gebruik gemaakt van een geavanceerd hydrologisch modelsysteem, het Nederlands Hydrologisch Instrumentarium (NHI), waarin al deze gegevens worden verwerkt. Voor de actuele en te verwachten verdamping wordt onder andere gebruik gemaakt van modelberekeningen van het KNMI-weermodel Harmonie. Het onderzoek richt zich met name op een betere koppeling tussen die verschillende informatiestromen. Dit zal leiden tot een verdere verbetering van hydrologische en meteorologische verwachtingen die van groot belang zijn voor het waterbeheer van Nederland.

Samenwerkingspartijen

Het project staat onder leiding van KNMI en zal in teamverband worden uitgevoerd. HKV Lijn In Water verzorgt de praktische doorvertaling naar het Nederlands waterbeheer, Wageningen Universiteit zal promotie-onderzoek uitvoeren naar het verdampingsproces en Deltares adviseert bij het gebruik van het hydrologisch instrumentarium. Rijkswaterstaat levert een financiële bijdrage en zal adviseren bij het gebruik van de resultaten in de praktijk, zoals bij Slim Watermanagement.

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Minder vaak extreme kou, maar wind kan ons lichaam nog steeds ijzig raken

    Vorst in combinatie met een ijskoude wind: we hebben het allemaal wel eens ervaren. Op deze momen...

    11 februari 2026 - Klimaatbericht
  2. Wereldwijde recordwarmte 2023, 2024 en 2025: versnelde opwarming, zon, El Niño en schonere scheepvaart

    De afgelopen drie jaren waren uitzonderlijk warm. Nieuw onderzoek laat beter zien waarom deze jar...

    04 februari 2026 - Klimaatbericht
  3. Liveblog gladheid door ijzel 3-4 februari 2026

    Dinsdag en woensdag grote kans op gladheid door ijzel, vooral in het noorden.

    02 februari 2026 - Liveblog
  4. Koude januari met veel waarschuwingen voor gladheid

    Met een gemiddelde temperatuur van 2,5°C in De Bilt tegen een langjarig gemiddelde van 3,6°C verl...

    30 januari 2026 - Nieuwsbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten