foto van de nieuwe wind lidar op Schiphol
©KNMI

Verbeterde windmetingen op Schiphol

24 maart 2025

Een nieuw instrument op Schiphol moet de wind veel nauwkeuriger en ruimtelijker gaan meten. Daarmee kan de veiligheid van het vliegverkeer verbeterd worden. Samen met Luchtverkeersleiding Nederland heeft het KNMI bepaald op welke locaties de komende jaren wordt getest. Bij de Buitenveldertbaan zijn de metingen in februari begonnen. Slechts een paar luchthavens in de wereld hebben beschikking over zo’n soort instrument.

Het instrument is een zogeheten Skiron3D Doppler wind lidar (afbeelding 1), en kan met behulp van een laser wind tot op 16 kilometer afstand nauwkeurig meten. Hiermee kan de plaatselijke windverwachting op Schiphol verbeterd worden en nauwkeuriger de wind in de aanvliegroutes worden bepaald. 

Nieuwe mogelijkheden 

De metingen worden in de toekomst gebruikt om te waarschuwen voor gevaarlijke windsituaties voor vliegtuigen

De metingen worden in de toekomst gebruikt om te waarschuwen voor gevaarlijke windsituaties voor vliegtuigen. Zo kan bijvoorbeeld de aanwezigheid van windschering (een zeer lokale plotselinge verandering in de wind) herkend worden door meteorologen en doorgegeven worden aan piloten en luchtverkeersleiding.

Naast het meten van wind op hoogte (afbeelding 2), kan het instrument ook hoge dwarswindsnelheden bij het landen meten. Afbeelding 3 laat een voorbeeld zien met veranderlijke dwarswind gemeten op de Zwanenburgbaan. Met deze informatie kan een piloot hierop voorbereid zijn of kan de luchtverkeersleider een landingsbaan toewijzen met minder dwarswind.

Ook wordt het instrument gebruikt om de huidige windmetingen te verbeteren door bijvoorbeeld te kijken naar oorzaken van turbulentie. Dit zijn allemaal nieuwe mogelijkheden die met de huidige windmetingen op de luchthaven niet mogelijk zijn. 

foto van de nieuwe wind lidar op Schiphol
Afbeelding 1. De nieuwe windmeter op Schiphol. ©KNMI
grafiek met metingen van hoge dwarswindsnelheden bij het landen
Afbeelding 2. Metingen van de windsnelheid op hoogte gedurende een hele dag. In dit voorbeeld is te zien dat de wind op hoogte aanzienlijk sterker is dan aan de grond. ©KNMI
grafiek met metingen van de dwarsdwind op de zwanenburglaan
Afbeelding 3. Een voorbeeld waarbij de dwarswind gemeten werd op de Zwanenburgbaan. De dwarswind boven 300 meter komt uit westelijke richting, terwijl deze onder de 300 meter uit oostelijke richting komt. Met deze informatie kan een piloot hierop voorbereid zijn of kan de luchtverkeersleider een landingsbaan toewijzen met minder dwarswind. ©KNMI

Vier locaties op Schiphol 

Met het instrument wordt informatie verzameld over het windklimaat op de luchthaven

Om een goed beeld van het windklimaat op de luchthaven en nabij alle landingsbanen te kunnen bepalen, wordt het instrument op vier verschillende locaties getest. De komende zes maanden staat het instrument bij de Buitenveldertbaan. Na twee jaar verwachten we voldoende informatie te hebben verzameld over het windklimaat op de luchthaven en wordt het instrument op een vaste plek gezet. Met al deze meetgegevens ontwikkelen we windproducten voor operationeel gebruik bij het vliegverkeer op en rondom Schiphol.  

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Waarom is april de droogste maand?

    In Nederland kennen we geen nat en droog seizoen, het regent verspreid over het hele jaar. Maar w...

    25 maart 2026 - Klimaatbericht
  2. Stikstof in Nederland bekeken vanuit de ruimte

    Het monitoren van de twee belangrijkste spelers in de stikstofproblematiek, de gassen ammoniak (N...

    24 maart 2026 - Klimaatbericht
  3. Wereld Meteorologische Dag 2026

    “Vandaag waarnemen, morgen beschermen.” Dat is het thema van de Wereld Meteorologische Dag 2026, ...

    23 maart 2026 - Nieuwsbericht
  4. Toename in sneeuwval op Antarctische ijskap

    Sinds enkele decennia neemt de totale ijsmassa van Antarctica sterk af. Dit komt voornamelijk doo...

    19 maart 2026 - Klimaatbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten