Nieuwsbericht

Aardbeving in Brabant

13 september 1999

Langs de Peelrandbreuk heeft zaterdag 11 september 1999 om 14:33 een aardbeving plaatsgevonden in de omgeving van Mariahout (tussen Eindhoven, Helmond en Uden). De sterkte van de beving was 3,4 op de schaal van Richter, de diepte ca 16 km.

De aardbeving werd geregistreerd in alle seismische waarnemingsstations in Nederland, behalve in Winterswijk, waar een nieuw station in voorbereiding is. De locatie zal naar verwachting in de komende dagen bijgesteld worden als data van samenwerkende instituten in België en Duitsland binnenkomen.Op het kaartje van de regio Brabant zijn de breuken (in het zwart) en de bevingen (rode cirkels) te zien. De beving van 11 september is met een gele ster aangegeven. Hieronder staat de registratie van de grondbeweging in station HGN (Heimansgroeve) in Limburg. De grondbeweging wordt in drie richtingen (Vertikaal, Noord-Zuid en Oost-West) geregistreerd. De tijd in seconden loopt van links naar rechts. Op dit seismogram zijn onder andere de P-golven (eerst aankomende golven), de S-golven en de oppervlakte golven (met de grootste amplitude) te zien.

In 1932 heeft in hetzelfde gebied de aardbeving bij Uden plaatsgevonden met een sterkte van 5,0 op de schaal van Richter. Toen zijn over een periode van 10 dagen in totaal 9 bevingen waargenomen. Sinds deze tijd is het rond Uden rustig geweest. De aardbeving ligt op de Peelrandbreuk. De aardbeving van Roermond (13-4-1992) vond plaats langs dezelfde breuk ca 60 km naar het zuid-oosten.

Seismogrammen van de aardbeving.
Registratie van de grondbeweging in station HGN.
De beving van 11 september is met een gele ster aangegeven.

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Stormachtig ruimteweer door uitbarstingen op de zon

    De afgelopen dagen zien we onstuimige omstandigheden op de zon. Een grote groep zonnevlekken op h...

    12 november 2025 - Nieuwsbericht
  2. De onvermijdelijkheid van zeespiegelstijging

    Door de sterke opwarming van de Zuidelijke Oceaan smelten gletsjers aan de rand van het Antarctis...

    05 november 2025 - Klimaatbericht
  3. Oktober in top 10 natste oktobermaanden

    Oktober was zacht met een gemiddelde temperatuur van 12,0 °C in De Bilt. Vooral de nachten waren ...

    31 oktober 2025 - Nieuwsbericht
  4. Meer regen, maar niet altijd meer overstromingen

    Door de opwarming van de aarde neemt de hoeveelheid waterdamp in de atmosfeer toe. Daardoor wordt...

    28 oktober 2025 - Klimaatbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten