Nieuwsbericht

Betere luchtkwaliteit na Olympische Spelen in China

08 juli 2009

Kosten noch moeite hebben de Chinese autoriteiten bespaard om de lucht schoner te krijgen tijdens de Olympische Spelen in 2008. Het heeft gewerkt: uit satellietwaarnemingen blijkt dat de rode vlek die staat voor hoge concentraties stikstofdioxide boven Beijing vorige zomer vrijwel is verdwenen.

In 2007 was de rode vlek nog nadrukkelijk aanwezig. Dat blijkt uit vergelijkingen van metingen vanuit de ruimte met het GOME-2 instrument. Stikstofdioxoide (NO2) komt vrij bij verbrandingsprocessen en is een belangrijk bestanddeel bij de productie van luchtverontreiniging.

Onderzoek toont aan dat ook het weer een rol heeft gespeeld. Vorige zomer regende het in China meer dan het jaar daarvoor. Regen spoelt de atmosfeer schoon. Dit verklaart slechts een deel van de waargenomen reductie. Ook de maatregelen van de Chinese overheid om de reductie van de uitstoot van NO2 te beperken hebben effect gehad. Zo werd het verkeer gehalveerd door een systeem van even/oneven nummerborden op even/oneven dagen en werden bouwactiviteiten en vervuilende industrie stilgelegd.

Door satellietwaarnemingen te vergelijken met een computermodel waaruit de invloed van de regen is gefilterd kan de effectiviteit van de maatregelen worden bepaald. De berekeningen laten tijdens de Spelen boven Beijing een afname zien van 60% van de emissies van stikstofdioxie. Ook in omringende steden is de luchtkwaliteit verbeterd. in Tianjin, een stad met 11 miljoen inwoners 110 kilometer ten zuidwesten van Beijing, is een NO2 reductie van 30% gemeten.

Het goede nieuws is dat het ook een jaar na de Olympische Spelen nog steeds goed gaat met de luchtkwaliteit. Er is geen sprake van een terugval naar de situatie van voor de Spelen. Mogelijk speelt hierbij ook de economische crisis een rol.

De resultaten van dit onderzoek naar de luchtkwaliteit in China, door onderzoekers van het KNMI, zijn gepubliceerd in Geophysical Research Letters.

Luchtvervuiling tijdens de Beijing Spelen van vorig jaar, gemeten met het GOME2 satellietinstrument vergeleken met 2007. De rode vlek boven Beijing is bijna geheel verdwenen.

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Wereld Ozondag: overgang naar gebruik en monitoring van natuurlijke koudemiddelen

    Op 16 september, Wereld Ozondag (oftewel, de internationale dag voor het behoud van de ozonlaag),...

    16 september 2026 - Klimaatbericht
  2. Hoe groot is de invloed van luchtvaart op het klimaat?

    De zomervakantie is afgelopen. Een periode waarin veel mensen het vliegtuig pakken om naar verre ...

    09 september 2026 - Klimaatbericht
  3. Ontdek het weer in de KNMI Dataverkenner

    De weergegevens van het KNMI zijn openbaar en voor iedereen beschikbaar, maar tot voor kort waren...

    07 september 2026 - Nieuwsbericht
  4. Schrijf je in voor de open dag van het KNMI

    Op zaterdag 3 oktober opent het KNMI de deuren voor het publiek tijdens het Weekend van de Wetens...

    03 september 2026 - Nieuwsbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten