Nieuwsbericht

‘Cool’ verdrag beschermt meer dan de ozonlaag

13 september 2018

Op Wereld Ozondag, 16 september, wordt wereldwijd stil gestaan bij de internationale afspraken om te voorkomen dat de ozonlaag steeds dunner wordt. Een aanvulling op dit Montreal Protocol dat in 1987 werd getekend, is het Amendement van Kigali. Dat treedt in 2019 in werking en moet – naast het beschermen van de ozonlaag - bijdragen aan het beperken van de opwarming van de aarde.

Afkoelend effect

Het Montreal Protocol en daaropvolgende afspraken zoals het Amendement van Kigali zijn ‘cool’ omdat ze ook bijdragen aan het beperken van de opwarming van de aarde. De stoffen waarover afspraken zijn gemaakt zijn namelijk ook sterke broeikasgassen. Deze HFK’s hebben een klimaatopwarmend effect dat vele malen sterker is dan het bekendste broeikasgas CO2. Ze worden gebruikt in onder andere koelkasten, airconditioners en brandbeveiligingsinstallaties.

Het Amendement van Kigali moet het gebruik van deze sterke broeikasgassen de komende dertig jaar wereldwijd met 80 procent terugdringen. Deze afspraken kunnen de opwarming van de aarde in 2100 met ongeveer een halve graad doen verminderen. Daarmee kunnen ze een belangrijke bijdrage leveren aan de doelstelling van het klimaatakkoord van Parijs om de opwarming onder de 1,5 tot 2 graden te houden.

Meten blijft belangrijk

De hoeveelheid ozonafbrekende stoffen in de atmosfeer neemt dankzij het Montreal Protocol af

De hoeveelheid ozonafbrekende stoffen in de atmosfeer neemt dankzij het Montreal Protocol gestaag af. De ozonlaag begint zich te herstellen en de blootstelling aan schadelijk UV neemt af. De verwachting is echter dat pas in de tweede helft van deze eeuw de ozonlaag grotendeels hersteld zal zijn. Ondertussen blijft het belangrijk de ozonlaag en ozonafbrekende stoffen te blijven meten.

Zo bleek tot ieders verrassing dat afgelopen jaar de uitstoot van CFK-11 in de atmosfeer weer toenam ondanks het wereldwijde verbod dat vanaf 2010 geldt. CFK-11 werd onder meer gebruikt bij de productie van isolatieschuimen. Eind dit jaar komen wetenschappers van het Montreal Protocol met aanvullende informatie zodat landen gericht actie kunnen ondernemen om de illegale productie en gebruik van CFK-11 aan te pakken.

Ozongat op 11 september 2018 ©KNMI/TEMIS

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Zeer lage Rijnafvoer door aanhoudende droogte in stroomgebied

    De Rijnafvoer bij Lobith is begin augustus uitzonderlijk laag. Op 6 augustus 2026 bedroeg de afvo...

    07 augustus 2026 - Klimaatbericht
  2. Hoe warm is de nacht na een tropische dag?

    Nederland heeft steeds vaker te maken met tropische dagen en hittegolven. Om de opeenstapeling va...

    05 augustus 2026 - Klimaatbericht
  3. Met satellieten meten waar CO2 wordt uitgestoten

    Er zijn nog belangrijke hiaten in onze kennis over hoeveel CO2 waar precies wordt uitgestoten. In...

    03 augustus 2026 - Klimaatbericht
  4. Zeer droge, warme juli

    Juli was een zeer droge maand, met gemiddeld over het land slechts 13 millimeter neerslag (tegen ...

    31 juli 2026 - Nieuwsbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten