Nieuwsbericht

Knal gehoord in Zuid-Limburg

19 mei 2010

Woensdagochtend 19 mei rond 10.25 uur is er een knal gehoord in Zuid-Limburg. Het gaat hier om een knal in de atmosfeer en niet om een aardbeving.

Het KNMI heeft deze knal gemeten met de infrageluid arrays in De Bilt en op Texel. Een eerste analyse van deze signalen duidt op een atmosferische bron in het Noordoosten van België / het grensgebied met Limburg. De bron is op dit moment (11.45) nog niet bekend.

Het KNMI registreert regelmatig infrageluid gebeurtenissen, maar ze worden lang niet altijd door mensen waargenomen. De knal van vandaag was groot genoeg om door mensen te worden waargenomen. Het KNMI heeft meldingen ontvangen uit de hele regio Zuid-Limburg. De meldingen spreken van een knal en van trillingen. Klik voor meer uitleg op de linken in de rechterkolom.

Laag frequent geluid, ook wel infrageluid genoemd, is voor mensen onhoorbaar en kan zich over grote afstanden voortplanten. Als zo’n atmosferische drukgolf in contact komt met een huis of gebouw kan dit leiden tot verschijnselen zoals bij een aardbeving. Bronnen van infrageluid zijn onder andere meteoren, explosies en vliegtuigen die door de geluidsbarrière gaan. Op grotere afstand verdwijnt de hoorbare component van het geluid en reist de golf verder als onhoorbaar infrageluid.

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. KNMI start met verwachting voor natuurbranden

    Bij natuurbranden wordt vaak gedacht aan gebieden met een mediterraan klimaat, zoals rond de Midd...

    08 april 2026 - Nieuwsbericht
  2. Zonnigere lentes vergroten temperatuurverschil tussen dag en nacht

    Vandaag is er veel zon én er is een groot verschil in temperatuur tussen dag en nacht. Dat past i...

    08 april 2026 - Klimaatbericht
  3. Stormnamen gezocht: stuur jouw voorstel in!

    Voor het komende stormseizoen, dat begint op 1 september, zoeken we stormnamen. Stuur jouw stormn...

    07 april 2026 - Nieuwsbericht
  4. Nog nooit code oranje of rood gegeven in april

    April doet wat hij wil. Maar dat blijkt wel mee te vallen. April is de enige maand waarin het KNM...

    01 april 2026 - Klimaatbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten