Nieuwsbericht

KNMI registreert in Nederland uitbarsting Etna

05 november 2001

De afdeling Seismologie van het KNMI heeft met het meetsysteem voor detectie van laagfrequente geluidsgolven in de atmosfeer op de vliegbasis Deelen het infrageluid gemeten van uitbarstingen van de vulkaan Etna. De volgens seismoloog Läslo Evers unieke registratie vond plaats op 29 juli toen de Etna zeer actief was en verschillende uitbarstingen en gasexplosies plaatsvonden.

Grote explosies waaronder vulkaanuitbarstingen genereren laag frequent geluid. Frequenties lager dan 20 Hertz zijn onhoorboor en worden daarom infrageluid genoemd. Het KNMI beschikt op de vliegbasis Deelen over een netwerk van microbarografen voor registratie van infrageluid. De metingen worden gebruikt voor onderzoek van knallen afkomstig van vliegtuigen die sneller vliegen dan het geluid, maar het systeem legt ook andere explosies vast, zoals op 13 mei 2000 de geluidsgolven de vuurwerkramp Enschede en recent dus de uitbarstingen van de Etna.

Uit recent onderzoek door Franse en Italiaanse geologen blijkt dat de Etna bezig is van identiteit te veranderen. De onderzoekers schrijven dat in het tijdschrift "Nature" van 30 augustus. Het vulkanisme op Sicilië is een "hot spot- vulkanisme", waarbij gesmolten lava geleidelijk omhoog komt. Uit het onderzoek naar de samenstelling van het magna blijkt dat de Etna door veranderingen in de aardkorst een "eilandboog-vulkaan" aan het worden is. De eruptie van een dergelijk type vulkanen zijn heviger.

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Aantal ijsdagen in Nederland neemt snel af

    Het vriest, het is glad, autoruiten zijn bevroren, maar in De Bilt is deze winter nog geen ijsdag...

    15 januari 2025 - Klimaatbericht
  2. 2024 warmste jaar ooit gemeten

    Het zat eraan te komen, maar nu is het zeker: het aardoppervlak was nooit eerder sinds metingen z...

    10 januari 2025 - Klimaatbericht
  3. Klimaatstreepjescode vanaf het begin van de jaartelling

    De klimaatstreepjescode waar we elk jaar een streep voor de gemiddelde temperatuur in De Bilt van...

    08 januari 2025 - Klimaatbericht
  4. Zware aardbeving China

    In China is er om 02:05 uur Nederlandse tijd (09:05 uur lokale tijd) een aardbeving met een magni...

    07 januari 2025 - Nieuwsbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten