Nieuwsbericht

Kouderecord ozonlaag geëvenaard

17 januari 2006

Het KNMI in De Bilt heeft donderdagmiddag 19 januari in de ozonlaag op 21 kilometer hoogte (stratosfeer) een temperatuur gemeten van -86,1 graden. Dat is een evenaring van het kouderecord in de stratosfeer van 31 januari 1999.

Zulke lage temperaturen in de stratosfeer (oftewel de ozonlaag, de laag boven de troposfeer, waarin wij leven) maken het mogelijk dat zich daar wolken vormen. Zulke wolken worden wel "parelmoerwolken" of "Polar Stratospheric Clouds" genoemd. Parelmoerwolken zijn maar heel zelden in Nederland te zien. Vaker is dat het geval in noordelijke streken. Ook deze keer is het maar de vraag of ze te zien zullen zijn, dit is ook afhankelijk van de bewolking.

Behalve lage temperaturen is de ozonlaag dun. Boven De Bilt is op 19 januari een ozonwaarde gemeten van 216 Dobson eenheden. Het record is niet gehaald. Dat bedraagt 205 Dobson eenheden op 30 november 1999. Een relatief klein gebied met lage ozonwaarden wordt ook wel 'mini ozongat' genoemd, een heel ander fenomeen dan het ozongat boven de zuidpool. Zo'n mini ozongat bestaat een paar dagen, het ozongat boven de zuidpool een paar maanden.

ozonsonde
Meting ozonsonde KNMI. Groen: temperatuur -86.1 op 21.253 km. Blauw: hoeveelheid ozon; opvallend is het gemis aan ozon tussen 13 en 20 km hoogte!
Dikte ozonlaag boven De Bilt
Dikte ozonlaag boven De Bilt

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Wereld Ozondag: overgang naar gebruik en monitoring van natuurlijke koudemiddelen

    Op 16 september, Wereld Ozondag (oftewel, de internationale dag voor het behoud van de ozonlaag),...

    16 september 2026 - Klimaatbericht
  2. Hoe groot is de invloed van luchtvaart op het klimaat?

    De zomervakantie is afgelopen. Een periode waarin veel mensen het vliegtuig pakken om naar verre ...

    09 september 2026 - Klimaatbericht
  3. Ontdek het weer in de KNMI Dataverkenner

    De weergegevens van het KNMI zijn openbaar en voor iedereen beschikbaar, maar tot voor kort waren...

    07 september 2026 - Nieuwsbericht
  4. Schrijf je in voor de open dag van het KNMI

    Op zaterdag 3 oktober opent het KNMI de deuren voor het publiek tijdens het Weekend van de Wetens...

    03 september 2026 - Nieuwsbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten