Stadsgezicht Groningen en Maastricht

Nederlandse zomertemperaturen: het noorden is het nieuwe zuiden

23 juni 2022

De afgelopen decennia is de temperatuur in heel Nederland in alle seizoenen toegenomen. In de zomer is het noorden nu net zo warm als het zuiden 30 jaar geleden. Het temperatuurpatroon beweegt naar het noorden met een snelheid van ongeveer 8 kilometer per jaar.

Maastricht ruim 1 graad warmer dan Groningen 

De figuur toont de gemiddelde temperatuur in Groningen (preciezer: in KNMI-meetstation Eelde, net onder Groningen) en Maastricht voor de zomers sinds 1906. De dikke horizontale lijnen zijn de klimaatnormalen voor 1961-1990 en 1991-2020. Klimaatnormalen bepalen we standaard voor een periode van 30 jaar. In Maastricht is het in alle zomers warmer dan in Groningen, gemiddeld ruim 1 graad (zie onderste deel van de figuur). 

Gemiddelde zomertemperatuur (juni, juli, augustus) in Groningen en Maastricht in 1906-2021, per jaar en trendlijnen. Dikke horizontale lijnen: de klimaatnormalen voor 1961-1990 en 1991-2020. ©KNMI.

Groningen nu net zo warm als Maastricht 30 jaar geleden 

De afgelopen decennia is de temperatuur in heel Nederland gestegen, waardoor het in de zomer in Groningen nu ongeveer net zo warm is (16,7 graden, in 1991-2020) als in Maastricht 30 jaar geleden (16,5 graden, in 1961-1990). In Groningen is in die 30 jaar de temperatuur met 1,2 graad gestegen, in Maastricht zelfs met 1,5 graad. 

Temperatuur verschuift per jaar 8 km naar het noorden  

In de afgelopen 30 jaar is het patroon van de zomertemperatuur dus verschoven van Maastricht naar Groningen, een afstand in noordelijke richting van ongeveer 240 kilometer. Dat komt neer op een snelheid van 8 kilometer per jaar, of 1 meter per uur. Met die snelheid van klimaatverandering werd in Nederland in 30 jaar het noorden het nieuwe zuiden. 

KNMI-klimaatbericht door Peter Siegmund 

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Vaker tropische nachten in Nederland

    Tropische nachten waarin de temperatuur niet beneden de 20 graden afkoelt komen steeds vaker voor...

    26 juni 2026 - Klimaatbericht
  2. Weermodellen profiteren van satelliet EarthCARE

    Als eerste mondiale weercentrum is het European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF)...

    25 juni 2026 - Nieuwsbericht
  3. Zware aardbevingen in Venezuela

    Venezuela is afgelopen nacht kort na elkaar getroffen door twee zware aardbevingen. Om 2.04 uur N...

    25 juni 2026 - Nieuwsbericht
  4. Vaker extreem warme dagen in Nederland

    Extreem warme dagen met een maximumtemperatuur van minstens 35 graden komen steeds vaker voor in ...

    24 juni 2026 - Klimaatbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten