Nieuwsbericht

Samenleving beter voorbereid op extreem weer

07 maart 2016

In Europees verband wordt onderzocht hoe de samenleving zich beter kan voorbereiden op extreme hydrologische omstandigheden zoals overstromingen en extreme droogte. Een recent gestart project dat hier betrekking op heeft, IMproving PRedictions and management of hydrological EXtremes (IMPREX), wordt door KNMI geleid en bestaat uit een samenwerkingsverband van 23 Europese partners.

Binnen IMPREX wordt gewerkt aan de verbetering van de voorspellingen van hydrologische extremen, zoals droogte en overvloedige regenval. En aan informatie die Europa in staat stelt zich beter aan te passen aan het veranderende klimaat. Daarbij wordt gekeken wat we kunnen leren over de aanpassingen van morgen door de ervaringen van vandaag.

Zowel wateroverlast als droogte kunnen enorme sociale en economische schade veroorzaken. Door klimaatverandering wordt de mogelijke impact van dergelijke extreme gebeurtenissen in de komende jaren alleen maar groter. Verbetering in de voorspellingen en nauwkeuriger scenario’s zullen de weerbaarheid van Europa voor dit soort extremen verhogen. Tegelijk zullen de kosten dan lager uitvallen.


Binnen IMPREX wordt nauw samengewerkt met verschillende gebruikers uit de watersector.

De nieuw ontwikkelde kennis wordt direct in de praktijk toegepast en getoetst: waterschappen rekenen aan de watervoorziening in droge perioden, scheepvaartautoriteiten overzien het goederenvervoer bij laag- en hoog water, landbouwautoriteiten in Zuid-Europa regelen irrigatiebeleid beter in en waterkrachtcentrales bereiden zich voor op extreme neerslag of sneeuwval. Dit in de praktijk toepasbare onderzoek (oftewel “actionable research”) slaat een directe brug tussen gebruikers en ontwikkelaars van hydroklimatologische informatie. IMPREX stelt hen in staat om beter gefundeerde beslissingen te nemen op het gebied van waterveiligheid. De onderzoekers zien IMPREX als geslaagd als beleidsmakers en operationele gebruikers de opgedane kennis toepassen bij hun beslissingen.

Extreme regenval in juli 2014 ©KNMI

Over IMPREX
IMPREX brengt expertise van zowel de publieke als private sector in Europa samen. 23 partners, waaronder 4 mkb-bedrijven uit onder meer Duitsland, België, Italië, Frankrijk, Verenigd Koninkrijk, Spanje en Nederland, werken samen in het consortium. IMPREX wordt ondersteund door de Europese Commissie.

Onlangs is een artikel over IMPREX verschenen in het wetenschappelijk tijdschrift Climate Services, het artikel “Improving predictions and management of hydrological extremes through climate services” of kijk op de website van IMPREX.

 

 

 

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Minder vaak extreme kou, maar wind kan ons lichaam nog steeds ijzig raken

    Vorst in combinatie met een ijskoude wind: we hebben het allemaal wel eens ervaren. Op deze momen...

    11 februari 2026 - Klimaatbericht
  2. Wereldwijde recordwarmte 2023, 2024 en 2025: versnelde opwarming, zon, El Niño en schonere scheepvaart

    De afgelopen drie jaren waren uitzonderlijk warm. Nieuw onderzoek laat beter zien waarom deze jar...

    04 februari 2026 - Klimaatbericht
  3. Liveblog gladheid door ijzel 3-4 februari 2026

    Dinsdag en woensdag grote kans op gladheid door ijzel, vooral in het noorden.

    02 februari 2026 - Liveblog
  4. Koude januari met veel waarschuwingen voor gladheid

    Met een gemiddelde temperatuur van 2,5°C in De Bilt tegen een langjarig gemiddelde van 3,6°C verl...

    30 januari 2026 - Nieuwsbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten