Nieuwsbericht

Sentinel-3 satelliet meet zeespiegel en watertemperatuur

17 februari 2016

De Europese Ruimtevaartorganisatie ESA heeft op 16 februari vanuit een Russische lanceerlocatie de Sentinel 3A-satelliet gelanceerd. De polaire satelliet op een hoogte van 815 kilometer boven de aarde levert onder andere gegevens van de temperatuur van het zeeoppervlak en de hoogte van de zeespiegel.

De Sentinel-3 is onderdeel van het Europese Copernicus onderzoeksprogramma voor aardobservatie, en is uitgerust met zeer geavanceerde apparatuur om waarnemingen over een heel scala aan verschijnselen te monitoren, waaronder de voor Nederland belangrijke stijging van de zeespiegel. Het KNMI gebruikt deze gegevens voor het ontwikkelen van klimaatscenario's en voor het beter begrijpen van de regionale verschillen in zeespiegelstijging.

Naast de veranderingen in de zeespiegel zal de Sentinel-3 de komende jaren boven zee gegevens verzamelen over de temperatuur en kleur van het zeewater, alsmede de dikte van het zee-ijs. Boven land worden bosbranden, veranderingen in landgebruik, en hoogtes van rivieren en meren in kaart gebracht. De gegevens zijn publiek beschikbaar voor iedereen en vormen een cruciale schakel in het beter begrijpen van ons klimaat en de veranderingen daarvan.

Voor komend najaar staat de lancering van de Sentinel-5 Precursor gepland met aan boord het in Nederland ontwikkelde satellietinstrument TROPOMI voor zeer gedetailleerde metingen van de luchtkwaliteit. Het KNMI heeft de wetenschappelijke leiding over TROPOMI. De Sentinel-5 wordt gelanceerd met hetzelfde type raket en vanaf dezelfde lanceerbasis als de Sentinel-3.

De Sentinel-3 levert onder andere gegevens van regionale verschillen in zeespiegelstijging. ©ESA

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. KNMI-klimaatgedicht

    Bijna 5 december, tijd voor een nieuw gedicht, vol feiten waar we over hebben bericht.

    04 december 2025 - Klimaatbericht
  2. Ongekende overstromingen in Zuidoost-Azië

    Afgelopen week teisterden ongekend zware overstromingen grote delen van Zuidoost-Azië. Van Indone...

    03 december 2025 - Nieuwsbericht
  3. Europa wordt nog veel droger als de AMOC stilvalt

    Door klimaatverandering wordt het zomer's droger in Nederland en Europa. Er is een mogelijkheid d...

    03 december 2025 - Klimaatbericht
  4. Zachte, natte herfst met zon

    Met een gemiddelde temperatuur van 11,6°C was de herfst van 2025 zeer zacht, al kwam het seizoen ...

    01 december 2025 - Nieuwsbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten