Klimaatbericht

Steeds meer zomerse dagen door klimaatverandering

19 mei 2017

In Nederland spreken we van een zomerse dag bij een gemeten maximumtemperatuur van 25 °C of hoger op het meetveld van het KNMI in De Bilt. De eerste twee zomerse dagen van 2017 zijn gemeten op dinsdag 16 en woensdag 17 mei. Dinsdag liep de temperatuur in De Bilt op tot 26,2 °C. Op woensdag werd het nog iets warmer, 28,4 °C. Vorig jaar viel de eerste zomerse dag op 7 mei. In 2013 moesten we echter wachten tot 6 juni. De vroegste zomerse dag in De Bilt - bijgehouden sinds 1901- is tot nu toe geweest op 14 april 2007.

Door de opwarming van het klimaat wordt de gemiddelde maximumtemperatuur in de Nederlandse zomer hoger. Hoge maxima worden steeds vaker gehaald. Dit zien we terug in de toename van het aantal zomerse dagen per jaar. We mogen nu op 26 zomerse dagen rekenen waarvan gemiddeld 4 in het voorjaar. Sinds de periode 1951-1980 zijn er gemiddeld 10 zomerse dagen bijgekomen waarvan 2 in het voorjaar. Dit zijn gemiddelde waarden, er zijn natuurlijk verschillen in het aantal zomerse dagen van jaar tot jaar.

Bijgaande figuur laat zien dat de gemiddelde maximumtemperatuur in de zomer in de afgelopen 30 jaar met ruim 1 graad is toegenomen. Je kan daarom de vraag stellen of de definitie van een zomerse dag niet zou moeten meebewegen met de klimaatverandering. Klimaatverandering heeft grote nadelen, zoals zeespiegelstijging en meer extreem weer, maar  velen zullen jaarlijks 10 extra zomerse dagen in Nederland als een aangenaam gevolg van klimaatverandering ervaren.

 

KNMI-klimaatbericht door Michiel van Weele

De gemiddelde maximumtemperatuur in de zomer neemt toe. Hierdoor hebben we er gemiddeld 10 zomerse dagen per jaar bijgekregen.
De gemiddelde maximumtemperatuur in de zomer neemt toe. Hierdoor hebben we er gemiddeld 10 zomerse dagen per jaar bijgekregen.
Foto Tineke Dijkstra
Foto Tineke Dijkstra

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Het wordt warmer en warmer deze week

    Deze week wordt het van maandag tot vrijdag volgens de verwachting elke dag warmer. We beginnen b...

    17 maart 2025 - Klimaatbericht
  2. Signaal gemeten op seismisch meetstation Valkenburg

    Onze live seismometer bij Valkenburg laat om 05:31 (UTC 04:31) vanmorgen een signaal zien. Op mee...

    16 maart 2025 - Nieuwsbericht
  3. Het klimaat en vogelsnelwegen

    De lente is begonnen en de Noordse stern gaat weer beginnen aan zijn jaarlijkse tocht van de Zuid...

    12 maart 2025 - Klimaatbericht
  4. Methaan: onzichtbaar, maar niet ongezien

    De uitstoot van CO2 en methaan neemt nog altijd toe. Methaan is na CO2 het belangrijkste broeikas...

    10 maart 2025 - Klimaatbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten