Nieuwsbericht

Uitzonderlijke neerslag in Franse departement Var

17 juni 2010

Het noodweer dat in de nacht van 14 en 15 juni en woensdag overdag de Zuid-Franse kust heeft geteisterd, heeft vooral het Franse departement Var zwaar getroffen. Gemiddeld is er in het meest zuidelijke departement van de regio Provence-Alpes-Côte d’Azur tussen de 200 en 300 mm neerslag gevallen.

In het zwaarst getroffen gebied - een zone tussen Saint Tropez en Draguignan - is zelfs zo’n 400 mm gemeten. Deze uitzonderlijke neerslag komt volgens het Franse weerinstituut Météo France één keer in de 20 à 30 jaar voor.

Het noodweer in Frankrijk is een gevolg van een sterk lagedrukgebied in de hogere luchtlagen boven Zuid-Frankrijk. Dit noemen meteorologen een zogenaamde koude put. Koude lucht vanuit het noorden stroomt naar het zuiden en draait boven Zuid-Frankrijk en Noord-Spanje weer terug richting noordoosten. In combinatie met de warme lucht vanuit het zuiden en het hoge vochtigheidsgehalte ontstaan dan pittige buien.

Door de stuwing tegen de Alpen is de intensiteit van de buien het grootst geweest in het zuidoosten van Frankrijk. Deze regio Provence-Alpes-Côtes-D’Azur staat in Nederland bekend als een geliefde kampeerbestemming.

Het buiencomplex trekt op donderdag vanuit het zuidoosten van Frankrijk naar het noorden van Italië. Dit kunnen nog felle buien zijn met veel neerslag, mogelijk hagel en onweer. Vrijdag trekken de buien over Zwitserland, Zuid-Duitsland, Oostenrijk en dan richting Oost-Europa. De verwachting is dat ze daar zaterdag in intensiteit afnemen.

Neerslagcijfers Zuidoost Frankrijk 14 en 15 juni. Bron: Météo France

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Klimaatverschuivingsdag

    Veel mensen kennen Earth Overshoot Day: de dag waarop we wereldwijd meer grondstoffen hebben gebr...

    29 juli 2026 - Klimaatbericht
  2. Zonder klimaatverandering was het nu niet zo droog geweest

    De aanhoudende droogte van de afgelopen maanden leidt tot watertekorten. In Nederland zijn er inm...

    23 juli 2026 - Klimaatbericht
  3. De Nijmeegse 4Daagse: een terugblik op de driedaagse van 2022

    De 4Daagse van 2022 is de geschiedenis ingegaan als een driedaagse. Vanwege hoge temperaturen is ...

    20 juli 2026 - Klimaatbericht
  4. Voeg jouw weerstation toe aan het nieuwe WOW-netwerk

    Al twaalf jaar lang dragen zo’n duizend weerliefhebbers in Nederland bij aan de weersverwachtinge...

    16 juli 2026 - Nieuwsbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten