Nieuwsbericht

Warmste septemberdag ooit gemeten

01 oktober 2020

Nog nooit eerder werd zo laat in het jaar een tropische dag gemeten: op 15 september steeg de temperatuur in De Bilt tot 31,4°C. In Gilze-Rijen werd het die dag zelfs 35,1°C. Dit is de hoogste temperatuur die ooit in september in Nederland is gemeten. Het oude record van 34,2°C in Maastricht dateerde van 4 september 1929.

Met een gemiddelde temperatuur van 15,2°C was september warm, normaal is 14,5°C. De maand telde in de Bilt zestien warme dagen (maximumtemperatuur 20,0°C of hoger) tegen tien warme dagen normaal. Er waren drie zomerse dagen (maximumtemperatuur 25,0°C of hoger), normaal zijn dat er twee. Op één dag werd het tropisch warm (maximumtemperatuur 30,0°C of hoger), normaal zijn er geen tropische dagen in september.

September was ook zeer zonnig: gemiddeld over het land 201 uur zon tegen 143 uur normaal. In het zuidoosten scheen de zon het meest. Het noordoosten was het minst zonnig.

Neerslagtekort nog steeds groot

Ook was september een vrij droge maand. Landelijk gemiddeld viel 65 millimeter neerslag tegen 78 millimeter normaal. In het Waddengebied en het oosten viel de minste neerslag, circa 40-50 millimeter. In Zeeland viel deze maand de meeste neerslag, meer dan 100 millimeter.

Het neerslagtekort is nog steeds groot. Landelijk gemiddeld bedraagt het neerslagtekort nu 208 millimeter. De verschillen binnen het land zijn echter groot. In het noorden van Noord-Holland, Twente, Gelderland en grote delen van Noord-Brabant, Limburg en Zeeland is het neerslagtekort nog hoog, met op de droogste plaatsen meer dan 300 millimeter. In een strook van Zuid-Holland via Flevoland naar Drenthe is het neerslagtekort het kleinst, ongeveer 90 millimeter.

Lees het volledige maandoverzicht van september 2020

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Wereldwijde recordwarmte 2023, 2024 en 2025: versnelde opwarming, zon, El Niño en schonere scheepvaart

    De afgelopen drie jaren waren uitzonderlijk warm. Nieuw onderzoek laat beter zien waarom deze jar...

    04 februari 2026 - Klimaatbericht
  2. Liveblog gladheid door ijzel 3-4 februari 2026

    Dinsdag en woensdag grote kans op gladheid door ijzel, vooral in het noorden.

    02 februari 2026 - Liveblog
  3. Koude januari met veel waarschuwingen voor gladheid

    Met een gemiddelde temperatuur van 2,5°C in De Bilt tegen een langjarig gemiddelde van 3,6°C verl...

    30 januari 2026 - Nieuwsbericht
  4. De staat van ons klimaat 2025: zonnig en warm jaar

    2025 was een zeer zonnig jaar. Door de grote hoeveelheid zonnestraling was er ook veel verdamping...

    29 januari 2026 - Nieuwsbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten