Nieuwsbericht

Windexperts uit hele wereld in Utrecht

12 juni 2012

Deskundigen van windmetingen op zee komen vanuit de hele wereld deze week in Utrecht bijeen voor een internationaal congres. Vandaag zijn de deelnemers aan de International Ocean Vector Wind Science Team Meeting verwelkomd door de Utrechtse burgemeester Aleid Wolfsen in het Centraal Museum.

De windexperts brengen tot en met donderdag 14 juni elkaar op de hoogte van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van satelliet-windmetingen. Tijdens de bijeenkomst worden tevens standaarden ontwikkeld voor de verwerking van de internationale satellietmetingen zodat winddata wereldwijd op dezelfde wijze gebruikt kunnen worden. Zo zullen de satellietprogramma’s van Europa, VS, China, Japan en India op elkaar afgestemd worden om optimaal te kunnen profiteren van elkanders satellietprogramma’s, metingen en kennis.

De belangrijkste wijze van windmetingen op zee gaat tegenwoordig via meetinstrumenten op satellieten. Het KNMI is in Europa verantwoordelijk voor de verwerking van de wereldwijde satelliet-windmetingen en de daarbij behorende dienstverlening. Windmetingen worden direct gebruikt door meteorologen voor weerwaarschuwingen op zee. Indirect zijn deze windgegevens nodig voor het maken van weersverwachtingen en worden ze gebruikt voor klimaatonderzoek-en analyses.

Het International Ocean Vector Winds Science Team is zeer divers. Het bestaat uit instrumentdeskundigen van ondermeer het NASA Jet Propulsian Laboratory, meteorologen van het National Hurricane Centre, oceanografen van vooraanstaande universiteiten en deskundigen uit de energiesector. De IOVWST-meeting wordt gesubsidieerd door NASA, de gemeente Utrecht en het KNMI, en mede georganiseerd door de Florida State University. Het KNMI organiseert deze bijeenkomst vanwege zijn rol in EUMETSAT Satellite Application Facilities.

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Klimaatverschuivingsdag

    Veel mensen kennen Earth Overshoot Day: de dag waarop we wereldwijd meer grondstoffen hebben gebr...

    29 juli 2026 - Klimaatbericht
  2. Zonder klimaatverandering was het nu niet zo droog geweest

    De aanhoudende droogte van de afgelopen maanden leidt tot watertekorten. In Nederland zijn er inm...

    23 juli 2026 - Klimaatbericht
  3. De Nijmeegse 4Daagse: een terugblik op de driedaagse van 2022

    De 4Daagse van 2022 is de geschiedenis ingegaan als een driedaagse. Vanwege hoge temperaturen is ...

    20 juli 2026 - Klimaatbericht
  4. Voeg jouw weerstation toe aan het nieuwe WOW-netwerk

    Al twaalf jaar lang dragen zo’n duizend weerliefhebbers in Nederland bij aan de weersverwachtinge...

    16 juli 2026 - Nieuwsbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten