Nieuwsbericht

Zware aardbeving in China bij Chengdu

12 mei 2008

Op 12 mei 2008, om 8:27 Nederlandse tijd, is het midden van de provincie Sichuan (midden China) getroffen door een zware, ondiepe aardbeving. De magnitude is bepaald op 7,8 op de schaal van Richter, de diepte van de haard wordt geschat op 10 km.

De aardbeving vond plaats in bergachtig gebied, ca 90 km ten noordwesten van Chengdu. Deze hoofdstad van de provincie heeft bijna 4 miljoen inwoners. Vanwege de ondiepe bron, is het de verwachting dat de aardbeving lichte schade aan goed gebouwde huizen in deze stad heeft aangericht, maar de schade zal aanzienlijk meer zijn bij slecht gebouwde huizen. Steden die dichterbij het epicentrum zijn gelegen, zoals Tianpeng, zullen naar verwachting meer schade hebben opgelopen. Een dag later blijkt dat het aantal slachtoffers de 11.000 gepasseerd is, waarmee deze aardbeving de meest verwoestende in China is sinds 1976.
Het gebied is seismisch actief, met af en toe zware aardbevingen. De laatste zware aardbeving in de regio vond plaats op 14 april 1955, magnitude 7,4, en de laatste zware aardbeving met vele slachtoffers op 25 mei 1948 (800 doden, magnitude 7,3).

Na 1 dag zijn er naast de hoofdschok nog 36 naschokken geregistreerd met een magnitude van maximaal 6. Deze naschokken laten zien dat de Longmenshan-breuk van zuidwest naar noordoost geactiveerd is.

Intensiteitenkaart van het gebied rond de aardbeving. Hoe roder de kleur, hoe sterker de aardbeving is gevoeld. (Bron: USGS)
Intensiteitenkaart van het gebied rond de aardbeving. Hoe roder de kleur, hoe sterker de aardbeving is gevoeld. (Bron: USGS)
Aardbeving en naschokken (bron: USGS).
Historische seismiciteit sinds 1900 in de regio van de aardbeving van 12 mei  met een kracht groter dan 7. (Bron: USGS)
Historische seismiciteit sinds 1900 in de regio van de aardbeving van 12 mei met een kracht groter dan 7. (Bron: USGS)

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Wereld Ozondag: overgang naar gebruik en monitoring van natuurlijke koudemiddelen

    Op 16 september, Wereld Ozondag (oftewel, de internationale dag voor het behoud van de ozonlaag),...

    16 september 2026 - Klimaatbericht
  2. Hoe groot is de invloed van luchtvaart op het klimaat?

    De zomervakantie is afgelopen. Een periode waarin veel mensen het vliegtuig pakken om naar verre ...

    09 september 2026 - Klimaatbericht
  3. Ontdek het weer in de KNMI Dataverkenner

    De weergegevens van het KNMI zijn openbaar en voor iedereen beschikbaar, maar tot voor kort waren...

    07 september 2026 - Nieuwsbericht
  4. Schrijf je in voor de open dag van het KNMI

    Op zaterdag 3 oktober opent het KNMI de deuren voor het publiek tijdens het Weekend van de Wetens...

    03 september 2026 - Nieuwsbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten