Klimaatbericht

Hoe staat het met de droogte?

10 september 2019

Het droogteseizoen loopt bijna ten einde. Tot 1 oktober houdt het KNMI het neerslagtekort bij, maar nu al is het groeiseizoen voor de meeste gewassen voorbij. Hoe staat het nu met de droogte?

Droog, maar niet zo droog als vorig jaar

Landelijk gezien is het neerslagtekort dit groeiseizoen (vanaf 1 april) opgelopen tot rond de 200 millimeter (figuur 1). Dat is bijna het dubbele van de mediaan van de jaren 1981-2010 (de middelste waarde van 30 jaar aan data), die rond de 100 millimeter ligt. Het is minder dan vorig jaar, toen het neerslagtekort aan het einde van september op 297 millimeter uitkwam.

Grote regionale verschillen

Landelijk is het verschil echter groot (figuur 2). Daar waar water aangevoerd kan worden, is ook relatief veel neerslag gevallen. In deze gebieden zijn deze zomer, in tegenstelling tot 2018, vrijwel geen problemen geweest met droogte of verzilting. Daar waar geen water kan worden aangevoerd, en waar men dus voor de watervoorziening volledig afhankelijk is van regen, is relatief weinig neerslag gevallen. In het oosten en uiterste zuidwesten van het land is het neerslagtekort dit jaar opnieuw opgelopen tot  rond de 300 millimeter en gelijk aan de waardes van 2018 (figuur 3). In het (noord)westen is het neerslagtekort lokaal slechts rond 100 millimeter. 

Gevolgen vooral in het oosten

In gebieden waar niet of nauwelijks water aangevoerd kan worden vanuit meren en rivieren, zijn de gevolgen van het neerslagtekort in 2018 en 2019 het duidelijkst merkbaar. Beken en sloten zijn hier drooggevallen en natuur en landbouw hebben het erg zwaar door het tekort aan water. Dit geldt met name in Twente en de Achterhoek, maar ook in het zuiden van Brabant, Limburg en Zeeland. Om de grondwaterstanden en de beekafvoeren te herstellen, is een lange nattere periode nodig

KNMI-klimaatbericht door Carine Homan

Grafiek van het landelijk gemiddeld neerslagtekort, in millimeter.
Figuur 1: Landelijk gemiddeld neerslagtekort, in millimeter. ©KNMI
Kaart van het doorlopend potentieel neerslagoverschot (neerslag min verdamping) in het tijdvak 1 april t/m 9 september 2019.
Figuur 2: Doorlopend potentieel neerslagoverschot (neerslag min verdamping) in het tijdvak 1 april t/m 9 september 2019. ©KNMI
Grafiek van neerslagtekort KNMI stations Twenthe en Hoogeveen, in millimeter.
Figuur 3: Neerslagtekort KNMI stations Twenthe en Hoogeveen, in millimeter. Bron: Waterschap Vechtstromen.

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Nieuwe index hittekracht in de KNMI-app

    Hittekracht laat zien hoe zwaar hitte kan aanvoelen. De nieuwe index - vanaf vandaag in de KNMI-a...

    02 juni 2026 - Nieuwsbericht
  2. Metingen van zwaartegolven kunnen helpen weermodellen verbeteren

    Golven komen niet alleen voor in water, maar ook in de lucht. De bekende streeppatronen hoog in d...

    02 juni 2026 - Nieuwsbericht
  3. El Niño zorgt waarschijnlijk voor rustiger orkaanseizoen

    Het Atlantische orkaanseizoen van 2026 wordt naar verwachting opnieuw rustig. Een naderende El Ni...

    01 juni 2026 - Nieuwsbericht
  4. Liveblog zware onweersbuien 29 mei 2026

    Vrijdag kunnen vanaf de tweede helft van de middag stevige onweersbuien ontstaan met hagel, plaat...

    29 mei 2026 - Liveblog
Toon alle nieuws- en klimaatberichten