foto van een grijs wolkendek in januari 2022
Grijs wolkendek in januari 2022 ©KNMI/Fenny Vriese

Zachte en sombere januari

01 februari 2022

Januari was zacht en somber. De gemiddelde temperatuur in De Bilt was 5,3 °C tegen een langjarig gemiddelde van 3,6 °C. De Bilt lag 13 dagen onder een grijs wolkendek, op 3 dagen liet de zon zich helemaal nergens in het land zien.

De eerste dag van de maand, Nieuwjaarsdag, was meteen de warmste. In De Bilt werd het 13,2 °C en in Beek zelfs 15,1 °C. De laagste temperatuur werd bereikt op 11 januari op vliegbasis Twenthe: -4,9 °C. 

Grijs wolkendek

Vanaf 10 januari werd het rustig en vrijwel droog weer, met regelmatig mist. Onder invloed van hogedrukgebieden stond er weinig wind en lag het land vaak onder een grijs wolkendek. In De Bilt liet de zon zich 13 dagen helemaal niet zien, op 3 dagen liet de zon zich helemaal nergens in het land zien. Het somberst was het in Arcen met 35 uur zon. Zonniger dan normaal was het alleen in het uiterste noorden van het land, met in Hoorn op Terschelling de meeste uren zon (76). 

Storm Corrie

Aan het eind van de maand werd het wisselvalliger en onstuimiger. De wind trok aan en ook de temperatuur deed een stap omhoog. Op 31 januari trok storm Corrie over het land. Hiervoor gold code oranje voor (zeer) zware windstoten in Noord-Holland, Friesland, het Waddengebied en het IJsselmeer. 

Meeste neerslag in eerste 10 dagen 

Januari was droog met gemiddeld over het land 49 millimeter neerslag tegen een langjarig gemiddelde van 68 millimeter. De meeste neerslag viel in de eerste 10 dagen. Het noorden van het land kreeg de meeste regen, met op KNMI-station Leeuwarden 67 millimeter. Het droogst was het in het zuiden (behalve het uiterste zuiden van Limburg), met op KNMI-station Westdorpe 26 millimeter neerslag.  

Normaal = het langjarig gemiddelde over het tijdvak 1991-2020

Lees het volledige overzicht van januari 2022

Grijs wolkendek in januari 2022 ©KNMI/Fenny Vriese

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. KNMI en TenneT bundelen krachten voor toekomstbestendig stroomnet

    Netbeheerder TenneT en het KNMI gaan structureel samenwerken op het gebied van weer- en klimaatke...

    12 mei 2026 - Nieuwsbericht
  2. Regenbuien nu nog beter te volgen

    Radarbeelden tonen elke 5 minuten waar en hoe hard het regent in Nederland en omgeving. De kwalit...

    11 mei 2026 - Nieuwsbericht
  3. Vulkaan Tonga toont voor het eerst natuurlijke katalytische afbraak van methaan door vulkaanas in de atmosfeer

    Een internationaal onderzoeksteam onder leiding van het KNMI heeft voor het eerst overtuigend aan...

    08 mei 2026 - Klimaatbericht
  4. Zonnige en zeer droge april

    April was een zeer droge maand. Met name in het zuidwesten en midden van het land was het uitzond...

    30 april 2026 - Nieuwsbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten