Klimaatbericht

Is de droogte eindelijk voorbij?

17 december 2019

De herfst was nat. In Noord-Holland was het lokaal zelfs een van de vijf natste herfsten in ruim een eeuw. Is hiermee de droogte nu eindelijk voorbij?

Droogte op meeste plaatsen voorbij

Alhoewel de meeste neerslag in het westen van het land viel, is er ook in het oosten en zuidoosten van het land, waar de droogte het grootst was, op de meeste plaatsen meer neerslag dan normaal gevallen (figuren 1 en 2). Het neerslagtekort dat in de zomer is opgebouwd wordt hiermee geleidelijk hersteld en het grondwater weer aangevuld.

In veel gebieden is dan ook geen sprake meer van droogte en zijn de water- en rivierstanden weer op peil. Ook het vocht in de bovenste bodemlagen en het grondwater is daar weer op peil.

Droogte in oosten nog niet overal voorbij

Op de hoger gelegen zandgronden in het oosten van het land, zoals de Sallandse Heuvelrug, de Hondsrug en de Maashorst zijn er echter nog wel problemen door de droogte. Op KNMI meetstation Volkel, dichtbij natuurgebied de Maashorst, viel deze herfst de minste neerslag, 20 millimeter minder dan het langjarig gemiddelde. Het neerslagtekort is daar nog steeds zo hoog dat dit jaar tot de 5 procent droogste jaren behoort (figuur 3). De grondwaterstand ligt hier nog steeds circa 80 centimeter onder het langjarig gemiddelde. Ook in Twente en de Achterhoek liggen de grondwaterpeilen op de hoge zandgronden nog enkele centimeters tot decimeters onder normaal.

De droogte is dus nog niet overal voorbij en na deze natte herfst is er nog een natte winter nodig om de grondwaterstanden overal weer op het normale peil te krijgen.   

KNMI-klimaatbericht door Carine Homan

Kaart met neerslag in oktober 2019 en met de normale hoeveelheid neerslag in oktober.
Figuur 1: Neerslag in oktober 2019 (links) en de normale hoeveelheid neerslag in oktober (rechts). ©KNMI
Kaart met neerslag in november 2019 en met de normale hoeveelheid neerslag in november (rechts).
Figuur 2: Neerslag in november 2019 (links) en de normale hoeveelheid neerslag in november (rechts). ©KNMI
Grafiek met tijdreeks van neerslagtekort Volkel (millimeter).
Figuur 3: Neerslagtekort Volkel (millimeter). Bron: Waterschap Aa en Maas.

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Wereldwijde recordwarmte 2023, 2024 en 2025: versnelde opwarming, zon, El Niño en schonere scheepvaart

    De afgelopen drie jaren waren uitzonderlijk warm. Nieuw onderzoek laat beter zien waarom deze jar...

    04 februari 2026 - Klimaatbericht
  2. Liveblog gladheid door ijzel 3-4 februari 2026

    Dinsdag en woensdag grote kans op gladheid door ijzel, vooral in het noorden.

    02 februari 2026 - Liveblog
  3. Koude januari met veel waarschuwingen voor gladheid

    Met een gemiddelde temperatuur van 2,5°C in De Bilt tegen een langjarig gemiddelde van 3,6°C verl...

    30 januari 2026 - Nieuwsbericht
  4. De staat van ons klimaat 2025: zonnig en warm jaar

    2025 was een zeer zonnig jaar. Door de grote hoeveelheid zonnestraling was er ook veel verdamping...

    29 januari 2026 - Nieuwsbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten