Code oranje vanwege gladheid door sneeuw

Tijd Dit liveblog is gesloten

Liveblog code oranje sneeuw en gladheid januari 2026

05 januari 2026
Laatste update: 22:10, 10 januari

Deze week is gladheid door sneeuw in het hele land. Maandag 5 januari gold hiervoor code oranje in een groot deel van het land. Dinsdag 6 januari code geel in het hele land. Vanaf woensdagochtend 7 januari code oranje voor sneeuw en gladheid in bijna het hele land. Sinds vrijdag 2 januari sneeuwt het bijna overal in het land regelmatig. Vrijdag 9 januari code oranje (tot zaterdag 9 uur) voor het noordelijke deel van Nederland. Vanaf zaterdag 10 januari code geel in het hele land voor gladheid door sneeuw en ook doordat natte wegen bevriezen.

Meldingen ontvangen? Download de app

Bekijk de actuele waarschuwing hier. Meldingen ontvangen voor onze waarschuwingen? Download de KNMI-app in de App store (iOS) of in de Play store (Android).

22:10, 10 januari

Samenvatting code oranje 9 en 10 januari 2026

Lees in de samenvatting van code oranje voor sneeuwjacht op 9 en 10 januari 2026 meer over de weersituatie, de waargenomen metingen en de impact.

Samenvatting Code oranje voor sneeuwjacht op 9 en 10 januari 2026

09:30, 10 januari

Liveblog gesloten

Met het beëindigden van code oranje in het noorden van het land sluiten we dit liveblog. In het oosten en zuiden sneeuwt het soms nog, plaatselijk 1-2 cm. Geleidelijk aan wordt het overal droog. In het hele land kan het plaatselijk glad zijn door sneeuw(resten) en ook door bevriezing van natte wegen. De winterse omstandigheden houden het hele weekend aan. 
In de nacht naar maandag volgt van het westen uit een neerslaggebied. Landinwaarts gaat het dan eerst enige tijd sneeuwen en is er ook kans op ijzel. Daarna lopen de temperaturen op en verdwijnt de gladheid geleidelijk.

Bekijk de uitgebreide weersverwachting of download de KNMI-app voor het weer op jouw locatie

09:02, 10 januari

Einde code oranje

Code oranje is beëindigd in de provincies Friesland, Groningen en op de Waddeneilanden. Deze stond uit voor grote overlast door stuifsneeuw. In het noorden is het nu droog en de wind neemt langzaam af. Zoals gepland is code oranje daarmee om 9 uur beëindigd.

In het hele land  moet het verkeer op veel plaatsen rekening houden met gladheid door sneeuw(resten) en ook door bevriezing van natte wegen. Blijf goed oppassen, het kan plaatselijk glad zijn, vooral op binnenwegen, fietspaden en stoepen. Hiervoor staat code geel uit. De winterse omstandigheden houden het hele weekend aan. 

 

 

Code geel - kans op gladheid door sneeuw(resten) en ook door bevriezing van natte wegen

19:15, 9 januari

Code oranje Friesland, Groningen, Waddeneilanden verlengd tot zaterdag 9 uur

Code oranje is verlengd voor Friesland, Groningen en de Waddeneilanden tot zaterdagochtend 9 uur. Vanwege stevige wind waardoor plaatselijk sneeuwjacht en sneeuwduinen ontstaan. In de rest van het land neemt de kans op gladheid toe door natte wegen die bevriezen, hiervoor staat code geel uit. 

Door de stevige oostenwind is er vooral op de Wadden, in Groningen en het noordelijke deel van Friesland sprake van sneeuwjacht en zijn er plaatselijk sneeuwduinen ontstaan. Elders valt vanavond en vannacht nog ca. 1-3 cm, in het zuidoosten plaatselijk 3-5 cm en in de Limburgse heuvels mogelijk 5-10 cm. Door natte wegen die bevriezen kan het in het hele land verraderijk glad zijn.

16:35, 9 januari

Lage gevoelstemperaturen komen steeds minder vaak voor 

Momenteel is er kans op gladheid door sneeuw, komende nacht is er ook kans dat de wegen gaan bevriezen. De temperatuur daalt, en daarmee ook de gevoelstemperatuur. 

Op basis van meetgegevens per uur in De Bilt tussen 1961 en 2025 kan worden berekend hoe vaak een bepaalde gevoelstemperatuur in het verleden is voorgekomen. Hieruit blijkt dat gevoelstemperaturen van -15 graden in het huidige klimaat (de grens voor een code geel voor kou) ongeveer eens in de 10 winters voorkomt. In het klimaat van eind negentiende eeuw was dit nog eens in de 1 à 2 winters. Daarbij kan het zijn dat wanneer het in een winter voorkomt, het ook meerdere keren in dezelfde winter kan voorkomen. 

Met behulp van de KNMI’23-klimaatscenario’s kan een inschatting worden gedaan van hoe dit in de toekomst verder gaat veranderen. De scenario’s laten namelijk zien dat de minimumtemperatuur per dag in de winter opwarmt met 0,7 tot 1,4 graden in 2050 en tussen de 0,7 graden en 4,2 graden in 2100. Als we aannemen dat de windsnelheid gelijk blijft, zullen de gevoelstemperaturen in de winter dus toenemen. 

Extreme waardes blijven ook mogelijk in een toekomstig klimaat. Wel zal de koudste winterdag in De Bilt tussen de 1,2 en 2 graden zijn opgewarmd in 2050, en tussen de 1,2 en 4,9 graden in 2100. De extremen worden dus minder koud. 

 

Laagste gevoelstemperatuur per winter in De Bilt

15:45, 9 januari

Sneeuwdek afgelopen week

In bijgaande animatie zie je (op basis van nog ongevalideerde gegevens) de opbouw en afbraak van het sneeuwdek tot aan de laatste meting van vanochtend.

Elke dag om 8:00 uur UTC (9:00 uur lokale tijd in de winter en 10:00 uur lokale tijd in de zomer) meten de ruim 300 vrijwillige neerslagwaarnemers van het KNMI hoeveel neerslag er is gevallen, deze dagen is dat sneeuw. Dankzij hun metingen krijgen we beter inzicht in de verdeling van de neerslag in Nederland. 

14:25, 9 januari

Temperatuurverschillen in Nederland

Blijf op de hoogte van de actuele weersituatie op onze waarnemingspagina met kaartjes van onder andere temperatuur en wind die elke 10 minuten ververst worden. De temperatuur in Nederland loopt op dit moment erg uiteen met vorst in het uiterste noordoosten en 5 graden in het uiterste zuidwesten.

De sneeuwdekmetingen van vandaag laten ook zien dat de meeste sneeuw vanochtend in het zuidwesten al is gesmolten. 

12:38, 9 januari

Code oranje Friesland, Groningen, Waddeneilanden tot 21 uur; Drenthe naar code geel

Friesland, Groningen en de Waddeneilanden houden code oranje tot 21 uur vanwege stevige wind en te verwachten sneeuwval. Drenthe sinds 12 uur naar code geel voor gladheid. In de andere provincies geldt ook nog altijd code geel.

Weerwaarschuwingen vanaf vrijdag 12 uur

11:26, 9 januari

Temperatuur komende dagen

Vanmiddag in het noorden is het nog koud, met gevoelstemperatuur van -10 graden. Morgen krijgen we in het hele land te maken met kouder weer, met in de nacht van zaterdag naar zondag -10 tot -15 graden aan gevoelstemperatuur. Zoals het er nu naar uitziet wordt de winter vanaf zondagavond uit ons land verdreven. Dit zal gepaard gaan met sneeuw en/of ijzel. Maandag komt er zachte lucht het land binnen.

De Weer- en klimaatpluim toont voor de komende 15 dagen de weersverwachting voor temperatuur, neerslag, wind, onstabiliteit (van april t/m oktober getoond) en sneeuw (van november t/m maart getoond). 

Weer- en klimaatpluim met weersverwachting komende 15 dagen

10:33, 9 januari

Uitlopers van Goretti trekken over Nederland

Satellietbeelden van Goretti boven Nederland, gemaakt vanaf gisteravond 19 uur tot vanmorgen 9.50 uur. Beelden door de satelliet Meteosat Third Generation (MTG) op geostationaire hoogte, zo'n 36000 km boven de evenaar.

10:24, 9 januari

Expertteam komt bij elkaar

De meeste sneeuw is afgelopen nacht gevallen in de noordelijke provincies (Drenthe, Friesland en Groningen en op de Waddeneilanden), zo'n 5 tot 10 cm. Er zal de komende uren nog iets bij komen maar de intensiteit is eruit. Langs de kust van Friesland en Groningen en op de Waddeneilanden is er sprake van stuifsneeuw.  
 
Vanaf nu zal de temperatuur langzaam weer wat dalen en de wind blijft in het noorden tot en met vanavond ook stevig doorwaaien. Het verstuiven van de sneeuw zal daarom ook vanmiddag en vanavond aanhouden, vooral op de Waddeneilanden, Groningen en de noordelijke delen van Friesland. Vooralsnog loopt code oranje af om 12 uur zoals in de verwachting staat. We houden de impact de komende uren in de gaten, eventueel kan voor een van de noordelijke provincies code oranje dan nog langer gelden. 
 
Het expertteam van het KNMI, bestaande uit meteorologen en andere KNMI-experts, bespraken vanmorgen de weersverwachting en de weerwaarschuwing (code oranje) die op dit moment nog uitstaat voor de noordelijke provincies. Weermodelexperts geven aan hoe goed bepaalde weermodellen de weersituatie volgen, klimaatexperts geven aan hoe uitzonderlijk de situatie is en communicatieadviseurs geven een beeld van wat er op dat moment leeft in de samenleving en de (verwachte) impact.

Expertteam van het KNMI vrijdagmorgen 9 januari 2026

08:14, 9 januari

Rijkswaterstaat Verkeersinfo

19:55, 8 januari

Code oranje vanavond vanaf 00:00 uur in de noordelijke provincies

Vanaf vanavond 00.00 uur geldt code oranje in de provincies Friesland, Groningen, Drenthe en de Waddeneilanden vanwege sneeuw in combinatie met veel wind. Hierdoor kan sneeuwjacht ontstaan. De stevige wind houdt in het noorden van het land aan tot zaterdag einde van de ochtend. Het kan zijn dat de sneeuw daardoor blijft stuiven en er sneeuwduinen kunnen ontstaan. Code oranje is in de noordelijke provincies vooralsnog ingesteld tot vrijdag 12 uur. De rest van het land houdt code geel voor gladheid door sneeuw.

Wat kan ik verwachten en wat kan ik doen?

16:00, 8 januari

Vrijdagavond gevoelstemperaturen tot -10 graden

Wanneer het koud is en het hard waait, voelt het kouder aan. Dit komt doordat het lichaam door wind meer warmte verliest. De gevoelstemperatuur houdt rekening met dit effect en geeft beter aan hoe kou ervaren wordt dan de gewone gemeten temperatuur. 

Voor het berekenen van de gevoelstemperatuur in de winter gebruikt het KNMI de JAG/TI methode. De laagste gevoelstemperatuur die per uur is gemeten sinds 1961 was in 2012. In Lelystad werd toen op 7 februari een gevoelstemperatuur van -28,6 graden gemeten. Morgen komt de gevoelstemperatuur een stuk minder laag uit. We verwachten in het noorden vrijdagavond gevoelstemperaturen van plaatselijk -10 graden. Woensdag was de gevoelstemperatuur op veel plaatsen in het binnenland al -8 graden.

Het KNMI waarschuwt voor kou vanaf een gevoelstemperatuur van -15 graden of lager. Vanaf zaterdagavond zullen de gevoelstemperaturen in het hele land dalen, vooral in het noorden. Op veel plekken wordt de gevoelstemperatuur -15 graden, in het noorden is er maandag plaatselijk een kleine kans op gevoelstemperaturen van minder dan -20 graden. Houd de waarschuwingen daarom goed in de gaten via de KNMI-app en ga voorbereid op pad.

Kaartje met de gevoelstemperatuur op 7 januari 11:30 uur lokale tijd.

15:00, 8 januari

Sneeuwbui vs. sneeuwjacht

Een sneeuwbui en sneeuwjacht hebben overeenkomsten maar ook belangrijke verschillen. Bij een sneeuwbui valt de sneeuw rustig uit de wolken naar beneden. Doordat er weinig wind staat, landen de vlokken rechtstreeks op de grond. Het zicht is dan meestal nog redelijk goed.

Bij een sneeuwjacht is dat heel anders. Het sneeuwt dan niet alleen, maar het waait ook hard. Door die krachtige wind vallen de vlokken niet rustig naar beneden, maar worden ze horizontaal vooruitgeblazen. Hierdoor zie je bijna niets meer en ontstaan er bijvoorbeeld op straat snel hopen sneeuw. 

Bovendien hebben we nu te maken met de sneeuw die al op de grond ligt. Dat stuift weg door de harde wind en hoopt zich op als sneeuwduinen.

Wanneer treedt sneeuwjacht op?

14:10, 8 januari

Weerimpactteam weer bij elkaar

Donderdag kwam het weerimpactteam opnieuw bij elkaar vanwege de verwachte sneeuw in combinatie met harde wind vanaf komende nacht in het noorden van Nederland. 

In het weerimpactteam (WIT) zitten het Departementale Coördinatiecentrum van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat (DCC-IenW, zij vertegenwoordigen ook LVNL en LAC Scheepvaartverkeer), het Nationaal Crisiscentrum (NCC), het Verkeerscentrum Nederland (LAC Wegverkeer), politie en brandweer (KCR2) en Prorail. Zij hebben de kennis van de gevolgen van het weer op de weg, op het spoor en op het water. Ook hebben zij een landelijke overzicht van geplande evenementen. Dit team voert na afgifte van code oranje, of eerder als daar aanleiding toe is, een impactanalyse uit met als basis de weersverwachting van het KNMI. 

Op 3, 5 en 7 januari golden ook codes oranje voor sneeuw en gladheid. De wind die er vanaf vannacht bij komt maakt dat deze weerwaarschuwing net iets anders is. De verschillende partijen in het WIT zien geen aanleiding om over te gaan tot code rood.

13:30, 8 januari

Samenvatting code oranje 7 januari 2026

Lees in de samenvatting van code oranje 7 januari 2026 meer over de weersituatie, de waargenomen metingen en de impact.

12:55, 8 januari

Sneeuwdekkaart donderdag 8 januari

De voorlopige sneeuwdekmetingen van vandaag zijn binnen en laten zien dat de meeste sneeuw vanochtend in de kustgebieden al is gesmolten. Vooral in grote delen van Utrecht  en Noord-Brabant, maar ook in het noordoosten ligt op veel plaatsen nog een laag van 15 centimeter. Dit kaartje is gebaseerd op 162 stations. In de loop van de dag worden de metingen verder aangevuld. 

Elke dag om 8:00 uur UTC (9:00 uur lokale tijd in de winter en 10:00 uur lokale tijd in de zomer) meten de ruim 300 vrijwillige neerslagwaarnemers van het KNMI hoeveel neerslag er is gevallen. Dankzij hun metingen krijgen we beter inzicht in de verdeling van de neerslag in Nederland. 

Kaartje van Nederland met de metingen van het sneeuwdek

11:12, 8 januari

Hoe komt Goretti aan zijn naam?

De stevige oostenwind die vanaf vanavond over ons land komt is afkomstig van een Frans lagedrukgebied. In Frankrijk is dit lagedrukgebied een storm. De Franse weerdienst Meteo France gaf deze storm de naam Goretti. De storm zal het hevigst zijn boven Frankrijk. 

Hoewel de naam Goretti geen bijzondere betekenis heeft in het Frans, is de oorsprong ervan te vinden bij een Italiaanse heilige uit de rooms-katholieke kerk. In de noordelijke provincies van Nederland kan Goretti zorgen voor sneeuwjacht en kunnen er sneeuwduinen ontstaan. De windkracht wordt niet hoog genoeg om ook in ons land te spreken van een storm.

 

Sneeuwstorm Darcy in 2021 zorgde ook voor flinke sneeuwduinen (Foto: Tineke Dijkstra)

10:50, 8 januari

Code oranje voor de noordelijke provincies

Vanaf vanavond 00.00 uur geldt code oranje in de provincies Friesland, Groningen, Drenthe en de Waddeneilanden vanwege sneeuw in combinatie met veel wind. Hierdoor kan sneeuwjacht ontstaan.

De stevige wind (die veroorzaakt wordt door een lagedrukgebied die door de Franse weerdienst de naam Goretti kreeg) houdt in het noorden van het land aan tot zaterdag einde van de ochtend. Het kan zijn dat de sneeuw daardoor blijft stuiven en er sneeuwduinen kunnen ontstaan. Code oranje is in de noordelijke provincies vooralsnog ingesteld tot vrijdag 12 uur.

In de rest van het land blijft code geel van kracht vanwege de kans op gladheid door sneeuw.

Code oranje vrijdag 9 januari vanaf 0.00 uur

20:00, 7 januari

Einde code oranje

Om 20:00 uur is code oranje in het gehele land beëindigd. Vanaf nu en komende dagen geldt overal code geel voor gladheid door sneeuw. Blijf goed oppassen, het kan in plaatselijk glad zijn, vooral op binnenwegen, fietspaden en stoepen.  

Code geel - kans op gladheid door sneeuw

17:00, 7 januari

In totaal 16 keer eerder code oranje voor gladheid door sneeuw

Sinds 2010 gaven we 16 keer code oranje voor gladheid door sneeuw (en sneeuwjacht) en 3 keer code rood. Dit is inclusief de 3 van dit jaar en exclusief de waarschuwingen die we geven voor gladheid door ijzel. Bekijk het archief met codes oranje en rood sinds 2010.

Ons huidige waarschuwingssysteem met de kleurcodes rood, oranje en geel bestaat sinds vijftien jaar. Door klimaatverandering komen weersextremen vaker voor. Door eerder en preciezer te waarschuwen kan de impact van gevaarlijk weer verminderen. De afgelopen jaren is er het een en ander veranderd in onze weerwaarschuwingen en komende jaren gaat er nog meer veranderen. In dit artikel van november 2024 is te lezen wat er is veranderd – en er nog gaat veranderen. De belangrijkste ontwikkeling voor de komende jaren is het plaatselijker waarschuwen dan provincies. 

15:35, 7 januari

Winterweer zet door met storm Goretti

Het winterweer is voorlopig nog niet voorbij. Donderdagavond bereikt een lagedrukgebied Nederland, door de Franse weerdienst storm Goretti genoemd. Vanaf het einde van de middag gaat het in het zuiden regenen. In de loop van de avond breidt de neerslag zich over het hele land uit, in het noorden valt de neerslag als sneeuw.

In de nacht naar vrijdag blijft het in het noorden hard sneeuwen. Het gaat ook hard waaien en daardoor kan de sneeuw gaan stuiven. Dit kan leiden tot sneeuwduinen en onbegaanbare wegen. Bij harde wind levert sneeuw de grootste problemen. Helemaal als het dan ook vriest. Bij een krachtige tot harde wind, windkracht 6 of 7, is tijdens sneeuwval sprake van een sneeuwjacht. 

In de rest van het land valt de neerslag als regen of natte sneeuw. Al kan het vrijdagavond ook in de rest van het land op steeds meer plaatsen gaan sneeuwen. De rest van het weekend wordt het zeer koud. 

Donderdagochtend komt KNMI-expertteam bij elkaar

Er is in het hele land nog kans op gladheid door sneeuwresten, vooral plaatselijk op binnenwegen. Vooralsnog geldt donderdag en vrijdag in het hele land code geel. Het KNMI-expertteam bespreekt donderdagochtend de situatie. Als er kans is op een code oranje of rood, betrekken de meteorologen andere KNMI-experts in de besluitvorming zoals weermodelexperts, klimaatexperts en communicatieadviseurs. Ook overleggen we met andere meteorologische partijen.

14:30, 7 januari

In deel van het land tot 20:00 uur code oranje

Het gebied met sneeuw boven het oosten van het land trekt naar het oosten weg. Vanuit het westen trekken nieuwe sneeuwbuien over het land, deze verlaten pas in de loop van de avond het oosten van het land. In het westen van het land zal de sneeuw geleidelijk steeds meer overgaan in regen. Als de sneeuw voorbij is blijft code geel van kracht voor gladheid door (de eerder gevallen) sneeuw en bevriezing van natte weggedeelten.

Wegen, fietspaden en stoepen zijn glad. Door de combinatie van sneeuw en vrij krachtige wind is het zicht plaatselijk slecht. Bovendien kunnen er zich plaatselijk ook sneeuwduinen vormen. Het wegverkeer en ook fietsers en voetgangers kunnen hier last van hebben. 

KNMI waarschuwingen op 7 januari 2026. ©KNMI

14:00, 7 januari

Wat is het verschil tussen code oranje en code geel?

Het KNMI heeft als overheidsinstituut de veiligheidstaak om weerwaarschuwingen uit te geven. We gebruiken internationale waarschuwingskleuren, hiermee hebben we de mogelijkheid om waarschuwingen voor gevaarlijke weersituaties op te schalen. Er kunnen voor alle weertypen - neerslag, temperatuur, wind, onweersbuien - code geel, oranje en rood worden gegeven. Hierbij staat met name de impact van het weer centraal. 

  • Code geel: er is kans op gevaarlijk weer. Dit zijn weersituaties die in Nederland vaak voorkomen waarbij het advies is extra op te letten, vooral als je onderweg bent. Code geel kan 48 uur voordat het weerfenomeen optreedt, worden uitgegeven. 
  • Code oranje: er is grote kans op gevaarlijk weer waarbij de impact groot is met mogelijk schade, letsel of veel overlast. Dit kan plaatselijk zijn. Code oranje kan 24 uur van tevoren worden afgegeven.

In het geval van gladheid door sneeuw adviseren we bij code oranje alleen de weg op te gaan als dat echt nodig is. En bij code geel kun je op pad maar is het wel belangrijk extra op te letten en rekening te houden met vertragingen. 

Mogelijk gevaarlijk weer

Op dit moment geldt voor donderdag 8 januari en vrijdag 9 januari code geel. Voor de dagen daarna geven we ook al aan dat er mogelijk gevaarlijk weer verwacht wordt. Dit doen we maximaal 7 dagen voordat dit kan gebeuren. We adviseren in dit geval de weersverwachting extra in de gaten te houden. Mogelijk gevaarlijk weer kan uiteindelijk overgaan in een code geel, oranje of rood, maar het hoeft niet. 

13:15, 7 januari

Files nemen af, maar nog steeds langer dan normaal

Een uur geleden stond er zo'n 120 kilometer file op de snelwegen, terwijl er gemiddeld 16 kilometer file is om deze tijd op een woensdag. De spitspiek stond vanochtend op 704 kilometer file. Daarmee is dit de op één na drukste woensdagochtendspits sinds 1999. Toen stond er op woensdagochtend 10 februari 774 kilometer file, ook veroorzaakt door zware sneeuwval.

Wil je veilig vanuit huis live kijken naar de snelwegen? Bekijk de verkeerscamera's van Rijkswaterstaat.

 

Camerabeeld van de A27 afrit Gorinchem, 's middags 7 januari 2026. (Bron: Rijkswaterstaat)

12:05, 7 januari

Hoe dik zou de sneeuwlaag zijn in een kouder en warmer klimaat?

We kunnen het sneeuwrijke winterweer ook vertalen naar de toekomst. Bij het KNMI gebruiken we hiervoor het model Future Weather: het weer van nu rekenen we hierin door voor een warmer of kouder klimaat. Zo zien we wat dezelfde weersituatie zou doen zonder en met klimaatverandering. Dit hebben we gedaan voor 1,5 graden wereldgemiddelde opwarming ten opzichte van het huidige klimaat. En ook voor een 1,5 graad kouder klimaat. 

  • In het huidige klimaat was de sneeuwdikte dinsdag 6 januari gemiddeld ruim 5 centimeter, met plaatselijk uitschieters tot meer dan 16 centimeter.
  • In een kouder klimaat (1,5 graad minder) valt een stuk meer sneeuw: zo'n 9 centimeter gemiddeld met uitschieters tot 22 centimeter. 
  • Bij 1,5 graad extra opwarming blijft gemiddeld nog zo’n 1,5 centimeter sneeuwval over, met uitschieters tot maximaal 8 cm. 

De totale hoeveelheid neerslag neemt niet af in een warmer klimaat. Maar doordat het vaker te warm is voor sneeuw, valt neerslag steeds vaker als regen of natte sneeuw die vrijwel direct weer smelt. Vorstdagen worden zeldzamer, waardoor sneeuw minder kans krijgt om te blijven liggen. Rond 1965 telden we in De Bilt nog gemiddeld 67 vorstdagen per jaar; tegenwoordig zijn dat er nog zo’n 40. Met andere woorden: het is gewoon te warm.

In dit klimaatbericht meer uitleg over de sneeuw van deze week in de toekomst

Animatie van sneeuwval en sneeuwdek in het huidige klimaat en een kouder en warmer klimaat voor de eerste zeven dagen van januari 2026

11:45, 7 januari

Ook na 12.00 uur nog uitgeklede winterdienstregeling NS

NS rijdt ook na 12.00 uur nog met een uitgeklede versie van de winterdienstregeling. Er zijn veel bijkomende storingen, waardoor minder treinen kunnen rijden dan eerder aangekondigd. Ook internationale treinen rijden niet volledig volgens plan. Het advies aan reizigers is om je reis uit te stellen als dat mogelijk is. En als je op reis gaat rekening te houden met extra reistijd, vaker overstappen en drukte in de trein. 

10:00, 7 januari

Waarom rijden de treinen in landen als Zwitserland en Noorwegen wél als er een dik pak sneeuwt ligt?

09:14, 7 januari

Vanaf 10:00 uur ook code oranje in Limburg

09:00, 7 januari

Door wind extra slecht zicht

Op dit moment is er boven land windkracht 4 tot 5. Het zicht is slechter door de harde wind in combinatie met de sneeuw. Vooral op de weg kan dat ertoe leiden dat het zicht slechter wordt door de horizontale wind. In de kustgebieden is de wind nog krachtiger.

Aan zee en op het IJsselmeer staat een krachtige tot harde wind. In het Waddengebied een stormachtige wind met een kracht 7-8. Aan zee komen er nu zware windstoten voor van 75-90 km/u.

Ga alleen de weg op als dat echt nodig is. En let extra goed op, zoals extra afstand houden tot andere weggebruikers. Bekijk meer adviezen bij gladheid.

Kaart met windkracht op 7 januari 2026. ©KNMI

07:58, 7 januari

Rijkswaterstaat Verkeersinfo

06:00, 7 januari

Start code oranje

Vanaf nu geldt code oranje voor gladheid door sneeuw in bijna het hele land. In Limburg en de Wadden geldt code geel. De sneeuwzone begint in het westen en trekt naar het oosten. In een brede kuststrook verwachten we dat er weinig sneeuw blijft liggen en is de kans op gladheid kleiner. 

20:00, 6 januari

Gemiddeld aantal dagen met sneeuwdek en sneeuwdikte

Om ons klimaat te beschrijven berekent het KNMI om de tien jaar de langjarige gemiddelden ('normalen') voor een groot aantal KNMI-stations. De gemiddelden worden berekend voor een aantal meteorologische grootheden zoals temperatuur en neerslag over een periode van dertig jaar. Het meest recente tijdvak is 1991-2020.

17:00, 6 januari

Vanaf woensdag 6:00 uur code oranje in bijna het hele land

Om 16:00 kwam het expertteam opnieuw bij elkaar. Besloten is om over te gaan op code oranje vanaf woensdagochtend 6:00 uur. De code oranje geldt in het hele land met uitzondering van Limburg en de Wadden, daar geldt code geel. De sneeuwzone begint in het westen en breidt zich uit naar het oosten. In een brede kuststrook verwachten we dat er weinig sneeuw blijft liggen en is de kans op gladheid kleiner. 

Rond 12:00 uur wordt het vanuit het westen droger. We verwachten dat de code oranje in het hele land rond 16:00 uur beëindigd is. Er kunnen dan nog wel winterse buien voorkomen. 

 

15:30, 6 januari

Weersverwachting komende dagen

Een nieuw team meteorologen neemt het werk over in de weerkamer. Ze worden bijgepraat over de laatste verwachtingen voor de komende dagen.

Morgen, woensdag, gaat het in het hele land weer sneeuwen. Zo meteen om 16:00 uur komt het expertteam bij elkaar voor de gladheid van morgen. 

Donderdag 8 januari is er overdag kans op een enkele (winterse) bui en vanaf donderdagavond gaat het vanuit het zuidwesten regenen. In het midden en noorden valt de neerslag als (natte) sneeuw. Vrijdag 9 januari komt daar ook harde wind bij, dan trekt een lagedrukgebied over ons land. De Franse weerdienst heeft deze storm Goretti genoemd. In het noordelijk kustgebied kan de combinatie van sneeuw en zware windstoten tot sneeuwjacht leiden. 's Middags kan het in het hele land flink gaan waaien. 

14:30, 6 januari

Waarom plakt deze sneeuw zo goed?

Het is rond de 0 graden. Als dan sneeuw naar beneden valt, plakken de sneeuwvlokjes goed aan elkaar. Plaksneeuw is verse sneeuw die meestal uit relatief grote sneeuwvlokken bestaat en die zich het best vormt als het weinig waait en bij een hoge luchtvochtigheid. Dit is ideale sneeuw voor het maken van sneeuwpoppen en sneeuwballen. Het tegenovergestelde van plaksneeuw is poedersneeuw. 

Sneeuwpret (Bron: Pascal van Bergen)

14:00, 6 januari

Rijkswaterstaat: werk woensdag thuis als dit kan

Woensdagochtend verwacht Rijkswaterstaat een zeer drukke spits vanwege zware sneeuwval in de loop van de nacht en ochtend. 

13:30, 6 januari

Veel vragen vanuit de media aan het KNMI

We krijgen deze dagen vanuit de media veel vragen over de sneeuw en gladheid en ook over klimaatverandering. De meest gestelde vraag is: hoe bijzonder is het dat het deze week sneeuwt terwijl het klimaat verandert? Onze klimaatexpert Peter Siegmund staat de NOS te woord over de waarschijnlijkheid van sneeuw in de toekomst. 

Een kleine greep uit de andere vragen: 

  • Waar is de meeste sneeuw gevallen? 
  • Hoe zwaar weegt sneeuw? Naar aanleiding van het ingedeukte 'bollendak'  bij Utrecht Centraal. 
  • Waarom is dit goede sneeuw om sneeuwpoppen mee te maken?
  • Als alle sneeuw straks in één keer smelt, krijgen we dan een overstroming en wateroverlast?

 

KNMI'er Peter Siegmund wordt geinterviewd door de NOS. ©KNMI

13:00, 6 januari

Samenvatting code oranje 5 januari 2026

Lees in de samenvatting van code oranje 5 januari 2026 meer over de weersituatie, de waargenomen metingen en de impact.

12:30, 6 januari

Dikste sneeuwdek van deze eeuw was in 2005

Deze eeuw was het sneeuwdek landelijk gemiddeld het dikst op 3 maart 2005: 12 cm. In afbeelding 1 is het sneeuwkaartje van die dag te zien. Het dikst gemeten sneeuwdek was een paar dagen later, op 5 maart 2005, in Zweeloo in Drenthe (afbeelding 2). Afbeelding 3 is het kaartje (met voorlopige data) met het gemeten sneeuwdek vanochtend.

Hoe wordt dit gemeten?

Het KNMI heeft 37 automatische weerstations op land. Daarnaast wordt regen, hagel en sneeuw dagelijks op een vast tijdstip door ruim 300 vrijwilligers in het hele land gemeten. 

11:45, 6 januari

Expertteam komt bij elkaar

Het sneeuwt de hele week regelmatig. Als er kans is op een code oranje of rood, betrekken de meteorologen andere KNMI-experts in de besluitvorming. Weermodelexperts geven aan hoe goed bepaalde weermodellen de weersituatie volgen, klimaatexperts geven aan hoe uitzonderlijk de situatie is en communicatieadviseurs geven een beeld van wat er op dat moment leeft in de samenleving en de verwachte impact. Voordat het KNMI een code oranje afgeeft, overlegt het KNMI met andere meteorologische partijen om te onderzoeken of de waarschuwing breed gedragen wordt. 

Deze vergadering vond plaats op 6 januari om 11:00 uur. De beslissing is lastig omdat het al dagen sneeuwt en glad is en mensen daarop al alert zijn. We verwachten woensdagochtend ongeveer 5 cm sneeuw in 6 uur tijd. Mogelijk worden de meteorologische richtlijnen voor code oranje net niet gehaald maar vanwege de ochtendspits kan de impact groot zijn. 

Om 16:00 uur komt het expertteam opnieuw bij elkaar om te beslissen of we overgaan op code oranje. De afweging tussen code geel en code oranje zit vooral in de hoeveelheid en het tijdstip van de sneeuw (wel of niet in de ochtendspits). 

10:10, 6 januari

Strooikaart

Onze collega's van Rijkswaterstaat werken deze week hard om de gladheid op de (snel)wegen te bestrijden door zout te strooien. De gladheidcoördinatoren van Rijkswaterstaat en het KNMI hebben direct contact. 

Waar en wanneer strooit Rijkswaterstaat? Bekijk de strooikaart

Infographic over de gladheidsbestrijding van Rijkswaterstaat

06:30, 6 januari

Dinsdagochtend plaatselijk dichte mist

Naast gladheid in het hele land komt vanochtend in het midden en zuiden plaatselijk dichte mist voor. Dit komt neer op een zicht van minder dan 200 meter, die in combinatie met de gladheid extra lastig kan zijn voor het verkeer.

Op veel plaatsen is het glad door sneeuw die eerder is gevallen en doordat natte wegen zijn bevroren. Aan de kust kan het op sommige plekken ook gaan ijzelen. 

16:00, 5 januari

Kunnen we morgen weer op pad, naar werk of school?

Dinsdag (en de dagen daarna!) blijft er kans op gladheid door sneeuw, hiervoor geldt code geel. Code geel betekent dat je gewoon op pad kunt maar extra op moet letten, vooral onderweg. Houd dus zeker nog grotere afstand tot andere weggebruikers en houd rekening met vertragingen, ook in het openbaar vervoer.

Het gaat nog wel sneeuwen vannacht, maar het is minder heftig (minder lang en minder groot gebied) dan vanochtend. De strooiwagens kunnen weer aan de slag en het helpt ook als jij het rondom je huis sneeuw- en ijsvrij maakt. Dinsdag kan het ook gaan regenen terwijl de wegdektemperaturen onder nul blijven. Hierdoor kan er plaatselijk ijzel op de wegen ontstaan. Het is dus glad, maar dat is soms moeilijk te zien. 

15:02, 5 januari

Code oranje is beëindigd

Om 15:00 uur is code oranje in het hele land beëindigd. Vanaf nu en komende dagen geldt in het hele land code geel voor gladheid door sneeuw, dus het is nog steeds oppassen geblazen. Op dit moment komen nieuwe winterse buien vanuit het westen het land binnen. 

Adviezen bij code geel voor gladheid door sneeuw

14:45, 5 januari

Wisseling van de wacht

In de weerkamer houden onze meteorologen 24/7 de wacht over het weer. Standaard werken er vier meteorologen in diensten van 8 a 9 uur. In een week als deze komen er twee meteorologen bij onder andere voor de gladheidsdienstverlening. Tussen 14:30 en 15:00 uur wordt het werk overgedragen aan de nieuwe meteorologen. 

Weeroverdracht in de weerkamer van het KNMI

14:20, 5 januari

Advies voor de avondspits

De winterse omstandigheden blijven ook vanmiddag aanhouden. Het is rustiger op de weg dan het sinds 06.30 uur vanmorgen is geweest, maar er staan nog steeds files. Het merendeel in de regio Utrecht. 

Later in de middag verwachten we opnieuw buien met sneeuwval. De verwachting is dat de avondspits ook zeer druk zal verlopen. Rijkswaterstaat adviseert weggebruikers om op tijd te vertrekken of de reis tot na de spits uit te stellen.

14:05, 5 januari

Sneeuw in Nederland steeds zeldzamer

Sneeuw als deze dagen in Nederland is geen alledaags verschijnsel. Meestal is het gewoon niet koud genoeg en valt er regen. Maar als de wind de noordhoek opzoekt, ontstaan er gemakkelijk sneeuwbuien in de arctische lucht, die over de warme Noordzee wordt aangevoerd. Als de bodem koud genoeg is, blijft de sneeuw liggen en zorgt zo voor veel overlast. Sneeuw wordt in de toekomst echter steeds zeldzamer. Dit komt door:

  • Minder koude dagen waarop het koud genoeg is om sneeuw en geen regen te krijgen
  • Minder neerslag op koude dagen: de neerslag neemt af op potentiële sneeuwdagen. Het wordt gemiddeld steeds droger op koude dagen. 

Lees meer in dit klimaatbericht uit december 2017. 

13:30, 5 januari

Woensdag opnieuw grote kans op gladheid door sneeuw

Als er gevaarlijk weer wordt verwacht, betrekken onze meteorologen andere KNMI-experts in de besluitvorming. Dinsdag komt om 11:00 uur het expertteam bij elkaar voor de sneeuwsituatie van woensdag. Voor die tijd wordt ook aan andere weerbedrijven gevraagd hoe zij de kansen voor woensdag inschatten zodat de resultaten meegenomen kunnen worden. Op dit moment geldt voor woensdag code geel, tijdens het expertteam wordt besproken of we opschalen naar code oranje. 

Lees hoe de KNMI waarschuwingen tot stand komen. Liever kijken dan lezen? In deze video in 2 minuten een uitleg hoe de KNMI waarschuwingen tot stand komen.

13:20, 5 januari

Sneeuwhoogte in De Bilt

Overal in het land meten mensen zelf de sneeuwhoogte in hun omgeving. In De Bilt ligt inmiddels een sneeuwdek van ongeveer 23 cm. 

Sneeuwhoogte in De Bilt is 23 cm

13:10, 5 januari

Wekelijkse weerbriefing met vooruitblik voor komende week

Iedere maandag om 13:00 uur is een wekelijkse KNMI-weerbriefing voor de Departementale Coördinatiecentra (DCC). Onze meteoroloog geeft het weerbeeld voor komende week zodat alle crisispartners op de hoogte zijn. 

De komende dagen blijft het koud winterweer met een grote kans op gladheid. Dinsdagochtend kans op verraderlijke gladheid vanwege regen die valt bij wegdektemperaturen onder nul (ijzel). Woensdag kan er op uitgebreide schaal sneeuw vallen. Ook vrijdag is er kans op sneeuwval in grote delen van het land, daarbij waarschijnlijk ook zware windstoten. Al is dat nog onzeker zoveel dagen vooruit. 

Meteoroloog geeft een vooruitblik op komende week aan de partners

13:05, 5 januari

Code oranje tot 15:00 uur in Gelderland, Overijssel en Drenthe

In de rest van het land geldt code geel vanwege gladheid door sneeuw.

12:10, 5 januari

Weersverwachting vanmiddag

Code oranje voor sneeuw en gladheid geldt nu nog in Utrecht, Flevoland, Gelderland, Overijssel en Drenthe. In het noorden en westen is het de komende uren droog en is de zon geregeld te zien. In het hele land geldt nog code geel voor gladheid.

Vanaf vanmiddag kan het in het noorden en westen ook weer gaan sneeuwen. De avondspits kan daardoor ook weer drukker dan normaal worden. De winterse omstandigheden met gladheid houden de komende dagen aan.

11:50, 5 januari

Vliegverkeer Schiphol tot zeker 13.00 uur stil

Tot in ieder geval 13.00 uur vertrekken geen vliegtuigen vanaf Schiphol en kan daar ook niks landen. Dat bevestigt de Luchtverkeersleiding aan NH. "Er zijn geen banen beschikbaar", vertelt een woordvoerder. "Vluchten die onderweg zijn, worden naar andere luchthavens begeleid."

11:20, 5 januari

Overijssel en Gelderland ook code oranje

11:05, 5 januari

Nog steeds files in groot deel van het land

Vanwege het winterse weer en de gladheid is de drukke maandagochtendspits nog niet voorbij. In een groot deel van het land staan nog steeds files. 

Voor de actuele stand van zaken op de snelwegen volg het liveblog van onze collega's van Rijkswaterstaat. 

Kaart van Nederland met files volgens Google Maps

10:50, 5 januari

Kans op sneeuw en gladheid wordt kleiner door klimaatverandering

Door klimaatverandering neemt het aantal vorstdagen, met minimumtemperaturen onder het vriespunt, af. In het huidige klimaat (gemiddeld tussen 1991-2020) is het aantal vorstdagen in De Bilt 53. In 2050 zal dit volgens de KNMI-klimaatscenario’s verder afnemen tot rond de 30 in de hoge klimaatscenario’s en rond de 40 in de lage scenario’s.

In De Bilt ligt het aantal dagen per jaar met sneeuwval rond de 19. Ook dit zal door klimaatverandering in de toekomst verder afnemen. De winters worden weliswaar steeds natter, maar neerslag valt vaker als regen. De kans op situaties met sneeuw en gladheid wordt dus kleiner.

Bekijk de interactieve grafiek in het KNMI-klimaatdashboard.

KNMI-klimaatdashboard met aantal vorstdagen per jaar

09:55, 5 januari

Hoe bijzonder is deze sneeuwval?

Sneeuw valt bij ons meestal bij temperaturen rond het vriespunt. Daarom is gekeken naar zogeheten Hellmann-dagen: dagen waarop de gemiddelde temperatuur onder 0 graden ligt. Door de opwarming van de aarde neemt het aantal Hellmann-dagen af. Dat zijn dus minder potentiële sneeuwdagen.

Opvallend is wel dat er in de winter gemiddeld meer neerslag valt dan vroeger, maar dit gebeurt juist minder vaak op die koude dagen. Dat zien we zowel in metingen als in klimaatmodellen. Daar komt nog iets bij: áls het koud genoeg is, is de luchtcirculatie vaak droger en wordt er minder vocht aangevoerd. Dit zorgt ook voor minder sneeuw.

Dit geldt vooral voor landen zoals Nederland, waar sneeuw meestal valt bij temperaturen rond nul. In veel koudere gebieden, of hoog in de bergen, kan juist meer sneeuw vallen. Daar kan warmere lucht namelijk meer vocht bevatten, en dat kan bij kou zorgen voor extra sneeuwval.

09:20, 5 januari

Wanneer waarschuwen we voor gladheid door sneeuw?

Het KNMI kan waarschuwen voor gladheid door sneeuw aan de hand van meteorologische richtlijnen en impact. Bij alle waarschuwingen is de verwachte impact leidend. De mate waarin het weer een risico is, bepaalt of het KNMI code geel, oranje of rood uitgeeft. Lees meer over hoe de waarschuwingen van het KNMI tot stand komen. 

Code geel Code oranje en code rood

De volgende richtlijnen worden aangehouden: 

  • tot 6 cm sneeuw in 6 uur
  • tot 3 cm sneeuw in 1 uur

De volgende richtlijnen worden aangehouden: 

  • vanaf 5 cm sneeuw in 6 uur
  • vanaf 3 cm sneeuw in 1 uur 
  • sneeuwval en/of driftsneeuw (vanaf 40 km per uur), leidend tot sneeuwduinen

 

08:27, 5 januari

Rijkswaterstaat Verkeersinfo

08:19, 5 januari

KNMI in De Bilt vanmorgen

Foto: Arjan Kramer

08:02, 5 januari

Code oranje ook in Zeeland

Zojuist is ook Zeeland toegevoegd aan de provincies met code oranje voor gladheid door sneeuwval. In deze provincie geldt code oranje vooralsnog van 8.00 tot 12 uur. 

Provincies met code oranje op dit moment

07:44, 5 januari

Wat kan ik verwachten en wat kan ik doen bij gladheid door sneeuw?

Sneeuwbuien kunnen voor ongelukken en schade zorgen. De intensiteit van sneeuw kan plotseling veranderen en over korte afstanden sterk verschillen. Vooral voor het verkeer is dat verraderlijk, want de weg kan in korte tijd spiegelglad worden.

Wat kan ik verwachten en wat kan ik doen bij gladheid door sneeuw?

©KNMI

07:41, 5 januari

Gladheid door sneeuw en bevriezing

In het westen, midden en noorden kan vanochtend (ook tijdens de ochtendspits) 2-5 cm sneeuw vallen, plaatselijk 5-8 cm, hiervoor geldt code oranje. Mogelijk kan dit later in de ochtend ook voor andere provincies gaan gelden. Ook elders moet het verkeer rekening houden met gladheid door sneeuw en bevriezing van natte wegen. Hiervoor staat code geel uit. De winterse omstandigheden met gladheid houden de komende dagen aan.

Er is kans op ongelukken door gladde bruggen, wegen, fietspaden en voetpaden.

Wat kan ik verwachten en wat kan ik doen?

07:15, 5 januari

Weerimpactteam gisteravond bij elkaar

Het KNMI voert bij opschaling naar code oranje of rood overleg met het weerimpactteam (WIT). In dit team zitten de Departementale Coördinatiecentra (DCC), het Nationaal Crisiscentrum (NCC), het Verkeerscentrum Nederland (VCNL), politie en brandweer (LOCC) en Prorail. Zij hebben de kennis van de gevolgen van het weer op de weg, op het spoor en op het water. Ook hebben zij een landelijke overzicht van geplande evenementen. Dit team voert na afgifte van code oranje, of eerder als daar aanleiding toe is, een impactanalyse uit met als basis de weersverwachting van het KNMI. 

Zondagavond kwam het weerimpactteam via een online vergadering bij elkaar.

Meer lezen: hoe komen de KNMI waarschuwingen tot stand? 

07:00, 5 januari

Witte en gladde eerste dagen van 2026

Sinds 2 januari sneeuwt het bijna overal in het land regelmatig. Hiervoor gold het hele weekend code geel vanwege de kans op gladheid. Zaterdagochtend 3 januari is opgeschaald naar code oranje in Utrecht, Gelderland, Noord-Brabant, Noord-Holland en Zuid-Holland.

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. De winter verdwijnt uit de Olympische Spelen

    Dankzij een goed pak sneeuw op de valreep voor de Olympische Winterspelen hebben sportliefhebbers...

    18 februari 2026 - Klimaatbericht
  2. Unieke metingen bevestigen kwetsbaarheid Thwaites gletsjer

    De Thwaites gletsjer op West-Antarctica is de snelst krimpende gletsjer op Antarctica. Voor het e...

    13 februari 2026 - Klimaatbericht
  3. Minder vaak extreme kou, maar wind kan ons lichaam nog steeds ijzig raken

    Vorst in combinatie met een ijskoude wind: we hebben het allemaal wel eens ervaren. Op deze momen...

    11 februari 2026 - Klimaatbericht
  4. Wereldwijde recordwarmte 2023, 2024 en 2025: versnelde opwarming, zon, El Niño en schonere scheepvaart

    De afgelopen drie jaren waren uitzonderlijk warm. Nieuw onderzoek laat beter zien waarom deze jar...

    04 februari 2026 - Klimaatbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten