Code oranje vanwege gladheid door sneeuw

Tijd Liveblog

Liveblog code oranje gladheid januari 2026

05 januari 2026
Laatste update: 17:00, 6 januari

Deze week is gladheid door sneeuw in het hele land. Maandag 5 januari geldt hiervoor code oranje in een groot deel van het land. Dinsdag 6 januari code geel in het hele land. Sinds vrijdag 2 januari sneeuwt het bijna overal in het land regelmatig.

Meldingen ontvangen? Download de app

Bekijk de actuele waarschuwing hier. Meldingen ontvangen voor onze waarschuwingen? Download de KNMI-app in de App store (iOS) of in de Play store (Android).

17:00, 6 januari

Vanaf woensdag 6:00 uur code oranje in bijna het hele land

Om 16:00 kwam het expertteam opnieuw bij elkaar. Besloten is om over te gaan op code oranje vanaf woensdagochtend 6:00 uur. De code oranje geldt in het hele land met uitzondering van Limburg en de Wadden, daar geldt code geel. De sneeuwzone begint in het westen en breidt zich uit naar het oosten. In een brede kuststrook verwachten we dat er weinig sneeuw blijft liggen en is de kans op gladheid kleiner. 

Rond 12:00 uur wordt het vanuit het westen droger. We verwachten dat de code oranje in het hele land rond 16:00 uur beëindigd is. Er kunnen dan nog wel winterse buien voorkomen. 

 

15:30, 6 januari

Weersverwachting komende dagen

Een nieuw team meteorologen neemt het werk over in de weerkamer. Ze worden bijgepraat over de laatste verwachtingen voor de komende dagen.

Morgen, woensdag, gaat het in het hele land weer sneeuwen. Zo meteen om 16:00 uur komt het expertteam bij elkaar voor de gladheid van morgen. 

Donderdag 8 januari is er overdag kans op een enkele (winterse) bui en vanaf donderdagavond gaat het vanuit het zuidwesten regenen. In het midden en noorden valt de neerslag als (natte) sneeuw. Vrijdag 9 januari komt daar ook harde wind bij, dan trekt een lagedrukgebied over ons land. De Franse weerdienst heeft deze storm Goretti genoemd. In het noordelijk kustgebied kan de combinatie van sneeuw en zware windstoten tot sneeuwjacht leiden. 's Middags kan het in het hele land flink gaan waaien. 

14:30, 6 januari

Waarom plakt deze sneeuw zo goed?

Het is rond de 0 graden. Als dan sneeuw naar beneden valt, plakken de sneeuwvlokjes goed aan elkaar. Plaksneeuw is verse sneeuw die meestal uit relatief grote sneeuwvlokken bestaat en die zich het best vormt als het weinig waait en bij een hoge luchtvochtigheid. Dit is ideale sneeuw voor het maken van sneeuwpoppen en sneeuwballen. Het tegenovergestelde van plaksneeuw is poedersneeuw. 

Sneeuwpret (Bron: Pascal van Bergen)

14:00, 6 januari

Rijkswaterstaat: werk woensdag thuis als dit kan

Woensdagochtend verwacht Rijkswaterstaat een zeer drukke spits vanwege zware sneeuwval in de loop van de nacht en ochtend. 

13:30, 6 januari

Veel vragen vanuit de media aan het KNMI

We krijgen deze dagen vanuit de media veel vragen over de sneeuw en gladheid en ook over klimaatverandering. De meest gestelde vraag is: hoe bijzonder is het dat het deze week sneeuwt terwijl het klimaat verandert? Onze klimaatexpert Peter Siegmund staat de NOS te woord over de waarschijnlijkheid van sneeuw in de toekomst. 

Een kleine greep uit de andere vragen: 

  • Waar is de meeste sneeuw gevallen? 
  • Hoe zwaar weegt sneeuw? Naar aanleiding van het ingedeukte 'bollendak'  bij Utrecht Centraal. 
  • Waarom is dit goede sneeuw om sneeuwpoppen mee te maken?
  • Als alle sneeuw straks in één keer smelt, krijgen we dan een overstroming en wateroverlast?

 

KNMI'er Peter Siegmund wordt geinterviewd door de NOS. ©KNMI

13:00, 6 januari

Samenvatting code oranje 5 januari 2026

Lees in de samenvatting van code oranje 5 januari 2026 meer over de weersituatie, de waargenomen metingen en de impact.

12:30, 6 januari

Dikste sneeuwdek van deze eeuw was in 2005

Deze eeuw was het sneeuwdek landelijk gemiddeld het dikst op 3 maart 2005: 12 cm. In afbeelding 1 is het sneeuwkaartje van die dag te zien. Het dikst gemeten sneeuwdek was een paar dagen later, op 5 maart 2005, in Zweeloo in Drenthe (afbeelding 2). Afbeelding 3 is het kaartje (met voorlopige data) met het gemeten sneeuwdek vanochtend.

Hoe wordt dit gemeten?

Het KNMI heeft 37 automatische weerstations op land. Daarnaast wordt regen, hagel en sneeuw dagelijks op een vast tijdstip door ruim 300 vrijwilligers in het hele land gemeten. 

11:45, 6 januari

Expertteam komt bij elkaar

Het sneeuwt de hele week regelmatig. Als er kans is op een code oranje of rood, betrekken de meteorologen andere KNMI-experts in de besluitvorming. Weermodelexperts geven aan hoe goed bepaalde weermodellen de weersituatie volgen, klimaatexperts geven aan hoe uitzonderlijk de situatie is en communicatieadviseurs geven een beeld van wat er op dat moment leeft in de samenleving en de verwachte impact. Voordat het KNMI een code oranje afgeeft, overlegt het KNMI met andere meteorologische partijen om te onderzoeken of de waarschuwing breed gedragen wordt. 

Deze vergadering vond plaats op 6 januari om 11:00 uur. De beslissing is lastig omdat het al dagen sneeuwt en glad is en mensen daarop al alert zijn. We verwachten woensdagochtend ongeveer 5 cm sneeuw in 6 uur tijd. Mogelijk worden de meteorologische richtlijnen voor code oranje net niet gehaald maar vanwege de ochtendspits kan de impact groot zijn. 

Om 16:00 uur komt het expertteam opnieuw bij elkaar om te beslissen of we overgaan op code oranje. De afweging tussen code geel en code oranje zit vooral in de hoeveelheid en het tijdstip van de sneeuw (wel of niet in de ochtendspits). 

10:10, 6 januari

Strooikaart

Onze collega's van Rijkswaterstaat werken deze week hard om de gladheid op de (snel)wegen te bestrijden door zout te strooien. De gladheidcoördinatoren van Rijkswaterstaat en het KNMI hebben direct contact. 

Waar en wanneer strooit Rijkswaterstaat? Bekijk de strooikaart

Infographic over de gladheidsbestrijding van Rijkswaterstaat

06:30, 6 januari

Dinsdagochtend plaatselijk dichte mist

Naast gladheid in het hele land komt vanochtend in het midden en zuiden plaatselijk dichte mist voor. Dit komt neer op een zicht van minder dan 200 meter, die in combinatie met de gladheid extra lastig kan zijn voor het verkeer.

Op veel plaatsen is het glad door sneeuw die eerder is gevallen en doordat natte wegen zijn bevroren. Aan de kust kan het op sommige plekken ook gaan ijzelen. 

16:00, 5 januari

Kunnen we morgen weer op pad, naar werk of school?

Dinsdag (en de dagen daarna!) blijft er kans op gladheid door sneeuw, hiervoor geldt code geel. Code geel betekent dat je gewoon op pad kunt maar extra op moet letten, vooral onderweg. Houd dus zeker nog grotere afstand tot andere weggebruikers en houd rekening met vertragingen, ook in het openbaar vervoer.

Het gaat nog wel sneeuwen vannacht, maar het is minder heftig (minder lang en minder groot gebied) dan vanochtend. De strooiwagens kunnen weer aan de slag en het helpt ook als jij het rondom je huis sneeuw- en ijsvrij maakt. Dinsdag kan het ook gaan regenen terwijl de wegdektemperaturen onder nul blijven. Hierdoor kan er plaatselijk ijzel op de wegen ontstaan. Het is dus glad, maar dat is soms moeilijk te zien. 

15:02, 5 januari

Code oranje is beëindigd

Om 15:00 uur is code oranje in het hele land beëindigd. Vanaf nu en komende dagen geldt in het hele land code geel voor gladheid door sneeuw, dus het is nog steeds oppassen geblazen. Op dit moment komen nieuwe winterse buien vanuit het westen het land binnen. 

Adviezen bij code geel voor gladheid door sneeuw

14:45, 5 januari

Wisseling van de wacht

In de weerkamer houden onze meteorologen 24/7 de wacht over het weer. Standaard werken er vier meteorologen in diensten van 8 a 9 uur. In een week als deze komen er twee meteorologen bij onder andere voor de gladheidsdienstverlening. Tussen 14:30 en 15:00 uur wordt het werk overgedragen aan de nieuwe meteorologen. 

Weeroverdracht in de weerkamer van het KNMI

14:20, 5 januari

Advies voor de avondspits

De winterse omstandigheden blijven ook vanmiddag aanhouden. Het is rustiger op de weg dan het sinds 06.30 uur vanmorgen is geweest, maar er staan nog steeds files. Het merendeel in de regio Utrecht. 

Later in de middag verwachten we opnieuw buien met sneeuwval. De verwachting is dat de avondspits ook zeer druk zal verlopen. Rijkswaterstaat adviseert weggebruikers om op tijd te vertrekken of de reis tot na de spits uit te stellen.

14:05, 5 januari

Sneeuw in Nederland steeds zeldzamer

Sneeuw als deze dagen in Nederland is geen alledaags verschijnsel. Meestal is het gewoon niet koud genoeg en valt er regen. Maar als de wind de noordhoek opzoekt, ontstaan er gemakkelijk sneeuwbuien in de arctische lucht, die over de warme Noordzee wordt aangevoerd. Als de bodem koud genoeg is, blijft de sneeuw liggen en zorgt zo voor veel overlast. Sneeuw wordt in de toekomst echter steeds zeldzamer. Dit komt door:

  • Minder koude dagen waarop het koud genoeg is om sneeuw en geen regen te krijgen
  • Minder neerslag op koude dagen: de neerslag neemt af op potentiële sneeuwdagen. Het wordt gemiddeld steeds droger op koude dagen. 

Lees meer in dit klimaatbericht uit december 2017. 

13:30, 5 januari

Woensdag opnieuw grote kans op gladheid door sneeuw

Als er gevaarlijk weer wordt verwacht, betrekken onze meteorologen andere KNMI-experts in de besluitvorming. Dinsdag komt om 11:00 uur het expertteam bij elkaar voor de sneeuwsituatie van woensdag. Voor die tijd wordt ook aan andere weerbedrijven gevraagd hoe zij de kansen voor woensdag inschatten zodat de resultaten meegenomen kunnen worden. Op dit moment geldt voor woensdag code geel, tijdens het expertteam wordt besproken of we opschalen naar code oranje. 

Lees hoe de KNMI waarschuwingen tot stand komen. Liever kijken dan lezen? In deze video in 2 minuten een uitleg hoe de KNMI waarschuwingen tot stand komen.

13:20, 5 januari

Sneeuwhoogte in De Bilt

Overal in het land meten mensen zelf de sneeuwhoogte in hun omgeving. In De Bilt ligt inmiddels een sneeuwdek van ongeveer 23 cm. 

Sneeuwhoogte in De Bilt is 23 cm

13:10, 5 januari

Wekelijkse weerbriefing met vooruitblik voor komende week

Iedere maandag om 13:00 uur is een wekelijkse KNMI-weerbriefing voor de Departementale Coördinatiecentra (DCC). Onze meteoroloog geeft het weerbeeld voor komende week zodat alle crisispartners op de hoogte zijn. 

De komende dagen blijft het koud winterweer met een grote kans op gladheid. Dinsdagochtend kans op verraderlijke gladheid vanwege regen die valt bij wegdektemperaturen onder nul (ijzel). Woensdag kan er op uitgebreide schaal sneeuw vallen. Ook vrijdag is er kans op sneeuwval in grote delen van het land, daarbij waarschijnlijk ook zware windstoten. Al is dat nog onzeker zoveel dagen vooruit. 

Meteoroloog geeft een vooruitblik op komende week aan de partners

13:05, 5 januari

Code oranje tot 15:00 uur in Gelderland, Overijssel en Drenthe

In de rest van het land geldt code geel vanwege gladheid door sneeuw.

12:10, 5 januari

Weersverwachting vanmiddag

Code oranje voor sneeuw en gladheid geldt nu nog in Utrecht, Flevoland, Gelderland, Overijssel en Drenthe. In het noorden en westen is het de komende uren droog en is de zon geregeld te zien. In het hele land geldt nog code geel voor gladheid.

Vanaf vanmiddag kan het in het noorden en westen ook weer gaan sneeuwen. De avondspits kan daardoor ook weer drukker dan normaal worden. De winterse omstandigheden met gladheid houden de komende dagen aan.

11:50, 5 januari

Vliegverkeer Schiphol tot zeker 13.00 uur stil

Tot in ieder geval 13.00 uur vertrekken geen vliegtuigen vanaf Schiphol en kan daar ook niks landen. Dat bevestigt de Luchtverkeersleiding aan NH. "Er zijn geen banen beschikbaar", vertelt een woordvoerder. "Vluchten die onderweg zijn, worden naar andere luchthavens begeleid."

11:20, 5 januari

Overijssel en Gelderland ook code oranje

11:05, 5 januari

Nog steeds files in groot deel van het land

Vanwege het winterse weer en de gladheid is de drukke maandagochtendspits nog niet voorbij. In een groot deel van het land staan nog steeds files. 

Voor de actuele stand van zaken op de snelwegen volg het liveblog van onze collega's van Rijkswaterstaat. 

Kaart van Nederland met files volgens Google Maps

10:50, 5 januari

Kans op sneeuw en gladheid wordt kleiner door klimaatverandering

Door klimaatverandering neemt het aantal vorstdagen, met minimumtemperaturen onder het vriespunt, af. In het huidige klimaat (gemiddeld tussen 1991-2020) is het aantal vorstdagen in De Bilt 53. In 2050 zal dit volgens de KNMI-klimaatscenario’s verder afnemen tot rond de 30 in de hoge klimaatscenario’s en rond de 40 in de lage scenario’s.

In De Bilt ligt het aantal dagen per jaar met sneeuwval rond de 19. Ook dit zal door klimaatverandering in de toekomst verder afnemen. De winters worden weliswaar steeds natter, maar neerslag valt vaker als regen. De kans op situaties met sneeuw en gladheid wordt dus kleiner.

Bekijk de interactieve grafiek in het KNMI-klimaatdashboard.

KNMI-klimaatdashboard met aantal vorstdagen per jaar

09:55, 5 januari

Hoe bijzonder is deze sneeuwval?

Sneeuw valt bij ons meestal bij temperaturen rond het vriespunt. Daarom is gekeken naar zogeheten Hellmann-dagen: dagen waarop de gemiddelde temperatuur onder 0 graden ligt. Door de opwarming van de aarde neemt het aantal Hellmann-dagen af. Dat zijn dus minder potentiële sneeuwdagen.

Opvallend is wel dat er in de winter gemiddeld meer neerslag valt dan vroeger, maar dit gebeurt juist minder vaak op die koude dagen. Dat zien we zowel in metingen als in klimaatmodellen. Daar komt nog iets bij: áls het koud genoeg is, is de luchtcirculatie vaak droger en wordt er minder vocht aangevoerd. Dit zorgt ook voor minder sneeuw.

Dit geldt vooral voor landen zoals Nederland, waar sneeuw meestal valt bij temperaturen rond nul. In veel koudere gebieden, of hoog in de bergen, kan juist meer sneeuw vallen. Daar kan warmere lucht namelijk meer vocht bevatten, en dat kan bij kou zorgen voor extra sneeuwval.

09:20, 5 januari

Wanneer waarschuwen we voor gladheid door sneeuw?

Het KNMI kan waarschuwen voor gladheid door sneeuw aan de hand van meteorologische richtlijnen en impact. Bij alle waarschuwingen is de verwachte impact leidend. De mate waarin het weer een risico is, bepaalt of het KNMI code geel, oranje of rood uitgeeft. Lees meer over hoe de waarschuwingen van het KNMI tot stand komen. 

Code geel Code oranje en code rood

De volgende richtlijnen worden aangehouden: 

  • tot 6 cm sneeuw in 6 uur
  • tot 3 cm sneeuw in 1 uur

De volgende richtlijnen worden aangehouden: 

  • vanaf 5 cm sneeuw in 6 uur
  • vanaf 3 cm sneeuw in 1 uur 
  • sneeuwval en/of driftsneeuw (vanaf 40 km per uur), leidend tot sneeuwduinen

 

08:27, 5 januari

Rijkswaterstaat Verkeersinfo

08:19, 5 januari

KNMI in De Bilt vanmorgen

Foto: Arjan Kramer

08:02, 5 januari

Code oranje ook in Zeeland

Zojuist is ook Zeeland toegevoegd aan de provincies met code oranje voor gladheid door sneeuwval. In deze provincie geldt code oranje vooralsnog van 8.00 tot 12 uur. 

Provincies met code oranje op dit moment

07:44, 5 januari

Wat kan ik verwachten en wat kan ik doen bij gladheid door sneeuw?

Sneeuwbuien kunnen voor ongelukken en schade zorgen. De intensiteit van sneeuw kan plotseling veranderen en over korte afstanden sterk verschillen. Vooral voor het verkeer is dat verraderlijk, want de weg kan in korte tijd spiegelglad worden.

Wat kan ik verwachten en wat kan ik doen bij gladheid door sneeuw?

©KNMI

07:41, 5 januari

Gladheid door sneeuw en bevriezing

In het westen, midden en noorden kan vanochtend (ook tijdens de ochtendspits) 2-5 cm sneeuw vallen, plaatselijk 5-8 cm, hiervoor geldt code oranje. Mogelijk kan dit later in de ochtend ook voor andere provincies gaan gelden. Ook elders moet het verkeer rekening houden met gladheid door sneeuw en bevriezing van natte wegen. Hiervoor staat code geel uit. De winterse omstandigheden met gladheid houden de komende dagen aan.

Er is kans op ongelukken door gladde bruggen, wegen, fietspaden en voetpaden.

Wat kan ik verwachten en wat kan ik doen?

07:15, 5 januari

Weerimpactteam gisteravond bij elkaar

Het KNMI voert bij opschaling naar code oranje of rood overleg met het weerimpactteam (WIT). In dit team zitten de Departementale Coördinatiecentra (DCC), het Nationaal Crisiscentrum (NCC), het Verkeerscentrum Nederland (VCNL), politie en brandweer (LOCC) en Prorail. Zij hebben de kennis van de gevolgen van het weer op de weg, op het spoor en op het water. Ook hebben zij een landelijke overzicht van geplande evenementen. Dit team voert na afgifte van code oranje, of eerder als daar aanleiding toe is, een impactanalyse uit met als basis de weersverwachting van het KNMI. 

Zondagavond kwam het weerimpactteam via een online vergadering bij elkaar.

Meer lezen: hoe komen de KNMI waarschuwingen tot stand? 

07:00, 5 januari

Witte en gladde eerste dagen van 2026

Sinds 2 januari sneeuwt het bijna overal in het land regelmatig. Hiervoor gold het hele weekend code geel vanwege de kans op gladheid. Zaterdagochtend 3 januari is opgeschaald naar code oranje in Utrecht, Gelderland, Noord-Brabant, Noord-Holland en Zuid-Holland.

Recente nieuws- en klimaatberichten

  1. Jaaroverzicht aardbevingen 2025

    In 2025 zijn er Nederland 59 aardbevingen opgetreden. Daarvan waren er 35 geïnduceerde en 24 natu...

    05 januari 2026 - Nieuwsbericht
  2. Zonnig en warm 2025

    Met een gemiddelde temperatuur van 11,4 °C was 2025 warm. En dit jaar was - na 2022 - het zonnigs...

    30 december 2025 - Nieuwsbericht
  3. Klimaatstreepjescode krijgt nieuw streepje voor 2025

    Aan het eind van het jaar voegen we traditiegetrouw een nieuw streepje toe aan de klimaatstreepje...

    30 december 2025 - Nieuwsbericht
  4. Opwarming overschrijdt kritisch kantelpunt voor koraalriffen

    Met de huidige opwarming van de aarde is het kantelpunt voor koraalriffen naar alle waarschijnlij...

    17 december 2025 - Klimaatbericht
Toon alle nieuws- en klimaatberichten